صفحه ۱۵

آیت الله منتظری، مرجع تقلید هم به لقاءالله رفت "سید محمد علی ابطحی"

آخرین بار صدای آیت الله العظمی منتظری را یک روز پس از آزادی از زندان شنیدم که شخصا تلفن کردند و آزادی ام را تبریک گفتند. فرصتی نشد که به خدمت ایشان برسم و عرض تشکر کنم. مدتها شاگردی ایشان را کرده بودم. فقیهی عالیقدر بود که اعماق فقه را با سالها تعمق در اسلام ناب و فقه سنتی و با استفاده از محضر آیت الله بروجردی و امام خمینی دریافت کرده بود و شاگردان فراوانی را تربیت کرد که بسیاری از آنان منشاء خدمات بزرگی به کشور و مردم شدند.

کتابهای فقهی ایشان برای همیشه پشتوانه فقاهت خواهد ماند. آیت الله منتظری در پایه گزاری انقلاب اسلامی نقش مهمی داشت و همیشه، همگان را به محبت و صلح و دوستی فرا می‎خواند و آرامش و اتحاد را برای ایران و اسلام می‎خواستند. فرزند بزرگ ایشان مرحوم محمد منتظری هم عمری را در قبل از انقلاب در دربه دری گذراند و بعد از انقلاب نیز در انفجار حزب جمهوری اسلامی به دست منافقین به شهادت رسید.

در مشهد که به خاطر سال مادرم آمده ام، خبر دردناک درگذشت این مرجع بزرگ را شنیدم. امیدوارم تلاش فقهی و اندیشه های تابناک فقاهتی ایشان راه روشنی برای دینداران باشد و مقلدان ایشان بتوانند همان اندیشه را ادامه دهند. سختی ها و رنجهای بی پایان وی در طول عمر از خاطر مردم انقلابی ایران محو نخواهد شد. امیدوارم در

ناوبری کتاب