صفحه ۱۲۵

اصولگرای تمام "ماشاءالله شمس الواعظین"

آیت الله منتظری یکی از پدران اصلی و معنوی انقلاب اسلامی ایران بود و مبارزات قبل از انقلاب و تلاش های بعد از انقلاب ایشان بر هیچ کس در تاریخ معاصر پوشیده نخواهد ماند. ایشان قبل از انقلاب، به دلیل مبارزات پیوسته علیه شاه و به دلیل بی عدالتی هایی که از رژیم شاه می‎دید، در برابر آن رژیم ایستاد و سال ها شکنجه و آسیب و تبعید را متحمل شد و نقش مهمی در انقلاب داشت. بعد از انقلاب به تبیین مسأله ولایت فقیه پرداخت و پدر معنوی تئوری ولایت فقیه محسوب می‎شود چرا که چهار جلد کتاب فی ولایة الفقیه آیت الله منتظری، به لحاظ تحقیق در این زمینه و تاریخچه ریشه های این الگو، یعنی الگوی ولایت فقیه، زبانزد همگان است.

این عدالتخواهی و این سطح از مبارزه و این تلاش آیت الله منتظری به قبل از انقلاب ختم نشد، بلکه ایشان پس از انقلاب نیز آن خط مشی را دنبال کرد و این ویژگی منحصر به فرد آیت الله منتظری است که برایش نام ها و ویژگی ها مهم نیستند. آنچه برای ایشان مهم بود اصول و ارزش هایی است که به خاطر آن، انسان باید جانفشانی و فداکاری کند.

آیت الله منتظری علاوه بر شخصیت مبارز و اجتماعی، نکته عجیبی که داشت، این بود که تسلط ایشان بر فقه و اصول و علوم دینی آنقدر زیاد بود که مرحوم آیت الله خویی ایشان را افقه الفقهای عصر خویش نامید و در نتیجه ایشان، حتی در تئوری ها، سرآمد بسیاری از فقهای

ناوبری کتاب