صفحه ۱۰۵

این پس بسیار خواهد افتاد. اتفاقا یکی از اشتباهات دیکتاتورها عدم توان در پیش بینی حوادث غیر منتظره ای است که به سادگی معادلات امنیتی آنها را به هم می‎ریزد و همین حوادث غیر قابل پیش بینی است که سرنوشت شوم دیکتاتورها را در طول تاریخ رقم زده است. دیکتاتورها هیچگاه در اثر حوادث قابل پیش بینی سرنگون نشده اند، بلکه در اثر حوادثی که غیر قابل پیش بینی است تاج و تخت خود را از کف داده اند. بدین خاطر است که شبی را با آرامش سر بر بالش نمی نهند.

درگذشت فقیه عالیقدر محرم در محرم بود. جنبش سبز پیکر فقیه مظلومی را تشییع کرد که همچون اسلاف خویش در مظلومیت زیستند و در اوج مظلومیت دارفانی را وداع گفتند. کسانی که خود بنیانگذار مکتب بودند اما پس از آنکه راضی به تحریف مکتب دست پرورده خویش نشدند با ناجوانمردانه ترین روشها کنار گذاشته شدند و امروز تشییع پیکرشان از سوی همان نظام سانسور می‎شود و حتی اجازه برگزاری مراسم ختم که برای هر شهروند عادی بدون نیاز به مجوز است محرومند.

هرچند بازماندگان آن مرحوم بخاطر رعایت حال مردم و جلوگیری از بروز آسیب بیشتر از سوی بربرهای دست پروده [ . . . ] از برگزاری مراسم سوم و هفتم برای آن فقیه فقید صرفنظر کرده اند اما اراده خداوند بر آن مقدر شده که برگزاری مراسم عزاداری حسینعلی همزمان با مراسم عزاداری حسین بن علی باشد. از این رو دیگر نیازی به اعلام رسمی برای مراسم نیست. کافی است تا جنبش سبز در هر نقطه از ایران مراسم عزاداری حسینعلی و حسین بن علی را با یکدیگر ادغام کنند. بی شک حق پیروز و باطل رفتنی است.

ناوبری کتاب