صفحه ۹۹۶

درباره: جریان تظاهرات در حضرت عبدالعظیم(ع) سیر مبارزات امام خمینى در آئینه اسناد، ج 12، ص509. از: 312 تاریخ: 19736 گزارش

محترماً به استحضار می‌رساند؛ همان‌طورى که قبلاً به استحضار رسیده گردانندگان جبهه به اصطلاح ملى و جمعیت به اصطلاح نهضت آزادى و طرفداران روحانیون افراطى به عنوان اعتراض به ادامه تبعید روح‌الله خمینى و زندانى بودن سید محمود طالقانی، حسینعلى منتظری، سید مهدی‌ ‌هاشمی، عزت‌الله سحابی، لطف‌الله میثمى مردم را دعوت نموده بودند با گرفتن روزه در روز 15736 مقارن ساعت 1600 در صحن حضرت عبدالعظیم(ع) اجتماع نمایند.

از ساعت 1600 متدرجاً عوامل وابسته به گروه‌‌‌هاى موصوف در صحن گرد آمده و حوالى ساعت 1715 تعداد آنان به حدود 500 نفر بالغ گردید. (در بین آنها داریوش فروهر و مهندس مهدى بازرگان مشاهده می‌شده‌اند) در این اجتماع چند بار افرادى به نفع خمینى و على شریعتى شعارهایى دادند و اعلامیه پخش نمودند. از ساعت 1730 اجتماع‌کنندگان به تدریج صحن حضرت عبدالعظیم(ع) را ترک و قبل از خروج به آنها اعلام شد که در ساعت 1700 روز 17736 بار دیگر در همان‌جا حضور یابند. تعدادى از افراد مذکور به طرف فلکه شهر رى عزیمت نمودند. در ساعت 1740 حدود 200 نفر از آنان در فلکه شهر رى اجتماع و به سمت سه‌راه ورامین و امامزاده عبدالله حرکت و شروع به دادن شعار‌‌هاى زنده‌باد خمینى و جاوید باد شریعتى نمودند که در نتیجه پلیس دخالت و آنها را متفرق و تظاهرکنندگان به سمت خیابان سیمان و ابن‌بابویه حرکت و در خیابان سیمان مجدداً مشغول تظاهرات می‌گردند در همین موقع دو نفر از تظاهرکنندگان با مأمورین پلیس درگیر می‌گردند که مأمورین اجباراً به سمت آنها تیراندازى در نتیجه دو نفر مصدوم و به بیمارستان شهربانى منتقل و حال آنان رضایت‌بخش است. ضمناً پلیس در جریان متفرق کردن تظاهرکنندگان حدود 30 نفر از آنها را که قصد مقاومت داشتند دستگیر نمودند.

در اجراى اوامر مقام مدیریت کل مراتب به دفتر ویژه (سرکار سرهنگ اشراقی) و نخست‌وزیرى (آقاى شیواپور) تلفنى در ساعت 2020 مورخه 15736 اطلاع داده شد.

مشخصات افراد دستگیر شده که 19 نفر مرد و 11 نفر زن می‌باشند به شرح زیر است:

ناوبری کتاب