صفحه ۹۹۳

متن اعلامیة روحانیون مبارز ایران دربارة گزارش مبارزات مردم مسلمان در کشوراسناد انقلاب اسلامی، ج 4، ص360.

تاریخ: 1871356
به نام خدا
اخبار رسیده از ایران:

دانشجویان دانشگاه تهران از روز دوشنبه نهم مهرماه به منظور حمایت و پشتیبانى از اعتصاب غذاى روحانیون مبارز در پاریس اعلام اعتصاب نموده و ازرفتن به کلاس خوددارى می‌نمایند.

به همین مناسبت اعلامیه‌اى پخش می‌شود که در آن از کلیه مسلمانان دعوت می‌شود براى دفاع از خواسته‌‌‌هاى روحانیون مبارز و مراجعت حضرت آیت‌الله العظمى خمینى و آزادى کلیه زندانیان سیاسى خصوصاً آقایان آیت‌الله طالقانى و آیت‌الله منتظرى و سید مهدی‌ ‌هاشمی، مهندس عزت‌الله سحابى و مهندس لطف‌الله میثمى در روز جمعه در صحن حضرت شاه عبدالعظیم جمع شده و تظاهرات گسترده‌اى بر پا نمایند.

در روز سه‌شنبه 12مهرماه گارد مزدور دانشگاه براى درهم شکستن اعتصاب دانشجویان به دانشگاه حمله ور شده و درگیرى شدیدى بین دانشجویان و گارد بوجود می‌آید. روز جمعه به دنبال اعلام عمومى تظاهرات مردم در صحن حضرت شاه عبدالعظیم به خاطر طرفدارى از اهداف روحانیون مبارز جمع می‌شوند. بعد از ظهر آقاى مهندس بازرگان دسته گلى نثار مزار ستارخان سردار ملى نموده و آقاى فخرالدین حجازى سخنرانى پرشورى ایراد می‌نمایند.

سپس به دنبال سخنرانى یکى از خواهران مجاهد، بانگ شعار‌‌هاى "درود بر خمینى بت شکن، مرگ بر شاه خائن و...." در فضا طنین انداخته و تظاهرات وسیعى بر پا می‌شود که تا ساعت 10 شب ادامه می‌یابد و موجب راهبندان جاده‌‌‌هاى تهران ـ قم، تهران ـ شهررى و آرامگاه می‌شود. پلیس در این تظاهرات دخالت نموده وعده زیادى را در حدود 300 نفر بنابر گزارش فرانس پرس دستگیر می‌کند و على رغم پرده پوشی‌‌هاى ساواک خبر آن بطور گسترده‌اى در میان مردم پخش می‌شود. روز یکشنبه 17 مهرماه مصادف با 25 شوال و شهادت امام جعفر الصادق(ع) و سالروز یورش پلیس و ساواک به فیضیه تظاهراتى در قم و دانشگاه صورت گرفت و تعداد فراوانى از اعلامیه‌‌‌هاى اعتصاب غذاى روحانیون مبارز پخش می‌گردد که پلیس دخالت نموده و حرم مطهر حضرت معصومه علیها السلام را برروى زائرین می‌بندد. طبق اطلاعات رسیده پلیس در این تظاهرات براى متفرق نمودن مردم اقدام به تیراندازى می‌نماید که به زخمى شدن عده‌اى از مردم منتهى می‌شود.

در روز شنبه 16 مهرماه دانشجویان دانشگاه تهران براى اعتراض به بستن اتاق‌‌هاى کوهنوردى و بستن کتابخانه‌‌هاى دانشجویى و محروم نمودن خواهران با حجاب از حق تحصیل و آزادى زندانیان سیاسى و طرفدارى از اهداف اعتصاب غذاى روحانیون مبارز در پاریس تظاهرات پرشور دیگرى به راه انداختند و اعلامیه‌‌‌هاى آنان را دیگر بار به نحو وسیعى پخش نمودند.

ناوبری کتاب