صفحه ۹۸۹

به: 312یاران امام به روایت اسناد ساواک، کتاب 16، ص 395. تاریخ: 14736 از: 20 ى 12 شماره: 23299/ ى 12 اعلامیه روحانیون

در روز 13736 اعلامیه‌اى به امضاء جمعى از مسلمانان ایران در بین بعضى طرفداران به اصطلاح جبهه ملى توزیع گردید متن اعلامیه به شرح ذیر است:

"مردم مسلمان تهران براى رجعت حضرت آیت‌الله‌العظمى خمینى و آزادى زندانیان مظلوم سیاسى از جمله آیات عظام آقایان طالقانی، منتظرى روز جمعه 15 مهرماه 1356 برابر با 23 شوال 1397 عموماً روزه بگیرید و مقارن ساعت 4 بعدازظهر براى دعا و زیارت در صحن حضرت عبدالعظیم(ع) حضور به هم رسانید."

ضمناً مضمون دعایى را که تهیه و قرار است دکتر سحابى در خاتمه سخنرانى بخواند به شرح زیر است: 1ـ براى آزادى و رفاه ملت ایران، 2ـ براى رجعت آیت‌الله خمینی، 3ـ براى آزادى زندانیان سیاسی.

نظریه شنبه: موضوع اعلامیه به وسیله رابطین جبهه ملى به اطلاع آیت‌الله ربانى شیرازى در قم رسانیده شده تا ترتیب شرکت تعدادى از طلبه‌‌‌هاى وابسته را در تجمع روز 15736 در شاه عبدالعظیم بدهند. نظریه یکشنبه: مفاد گزارش و نظریه شنبه صحیح به نظر می‌رسد. نمونه اعلامیه متعاقباً تقدیم خواهد شد. به نظر می‌رسید انتشار اعلامیه مزبور با اعلامیه قبلى به امضاء روحانیون در زمینه اقدام به گرفتن روزه عمومى و تعطیل کلاس‌‌هاى دانشگاه در روز 14736 بی‌ارتباط نبوده و در ضمن حاکى از اختلاف در کادر رهبرى جبهه به اصطلاح ملى در اتخاذ تصمیم و تعیین خط مشى واحد در برابر مسأله فوق می‌باشد با توجه به امکان شرکت تعدادى از دانشجویان و همچنین طلاب ساکن قم در مراسم مزبور اصلح است از هم‌اکنون پیش‌بینی‌‌‌هاى لازم معمول گردد. 2ـ اقدام مستقیم در مورد تماس با آیت‌الله ربانى شیرازى و عنوان شرکت طلاب در مراسم مزبور با وى به حفاظت شنبه لطمه می‌زند. حاتم نظریه چهارشنبه: نظریه یکشنبه مورد تأیید است.

ناوبری کتاب