صفحه ۹۷۳

متن فارسى اطلاعیة روحانیون مبارزه ایران دربارة خواسته‌‌‌هاى اعتصاب‌کنندگان غذااسناد انقلاب اسلامی، ج 4، ص345.

تاریخ: 971356
اطلاعیه شماره یک
بسم الله الرحمن الرحیم

به خاطر شرایط خفقان بار و ضداسلامى حاکم بر ایران و به منظور اعتراض به جنایات رژیم دست نشانده پهلوی، روحانیون مبارز ایران، اعتصاب غذاى 7 روز‌‌هاى را از امروز در پاریس آغاز کردند. خواسته‌‌‌هاى اولیه اعتصاب کنندگان عبارت است از:

1) پایان دادن به تبعید غیر قانونى رهبر بزرگ اسلامى حضرت آیت‌الله العظمى خمینی.

2) آزادى مجاهدین راستین آیت‌الله سید محمود طالقانی، آیت‌الله حسینعلى منتظری، سید مهدی‌ ‌هاشمی، مهندس عزت الله سحابى و مهندس لطف الله میثمی.

3) پایان بخشیدن به تروریسم خیابانى و اعدام مخالفین سیاسى رژیم.

4) آزادى زندانیان سیاسى ایران.

5) انحلال سازمان فاشیستى و ضد امنیتى ایران (ساواک).

6) آزادى بیان و مطبوعات.

7) تشکیل کمیته‌‌هاى از طرف کمیسیون حقوق بشر به منظور رسیدگى به وضع کلیه متهمین و زندانیان سیاسى ایران.

به دنبال اعلام اعتصاب غذا از طرف روحانیون مبارز ایران، فعالیت و پشتیبانى وسیعى از جانب نیرو‌‌هاى اسلامى و مبارز داخل و خارج کشور آغاز شد و برادران مسلمان در کلیه کوششهایى که به منظور بسیج هرچه بیشترنیروها انجام می‌گرفت، فعالانه شرکت نمودند.

تلاش پیگیر و شبانه‌روزى به خاطر یافتن محل برگزارى اعتصاب که چند روز پیش و با کمک فعال برادران مسلمان و مبارز ایرانى آغاز شده بود به سبب عوامل مختلفى بی‌نتیجه ماند. به عنوان نمونه تنها در یک روز به 20 مرکز و بنیاد مذهبى و اجتماعى مراجعه شد ولى متأسفانه همگى آنان پاسخ منفى دادند.

از آنجا که برگزار کنندگان اعتصاب تصمیم داشتند به هر صورت در روز اول اکتبر (موافق با 9 مهر 1356) اعتصاب غذاى خود را شروع کنند، به هنگام آفتاب در یکى از تالار‌‌هاى دانشگاه پاریس (سیته یونیورسیتی) اجتماع کرده و اعتصاب رسماً اعلام گردید و به دنبال

ناوبری کتاب