صفحه ۹۶۹

تسلیت روحانیون مبارز از خارج از کشور خطاب به آیت‌الله منتظرى به مناسبت درگذشت حاج آقا مصطفى خمینیشهیدى دیگر از روحانیت، ص 257، (این کتاب توسط روحانیون مبارز خارج از کشور در سال 1356 در نجف اشرف منتشر شد که این پیام به طور کامل در آن کتاب به چاپ رسید؛ اما در تجدید چاپ آن در سال 1376 توسط مؤسسه نشر آثار امام(ره) این تسلیت کاملاً حذف شده است). تهران ـ ایران 5 ذیقعده: 1397 زندان اوین 3 آبان ماه: 1356

محضر حجت‌الاسلام و المسلمین آیت‌الله جناب آقاى حاج شیخ حسینعلى منتظرى دام ظله

"با کمال تأثر و تأسف ضایعة اسفناک مصیبتى عظمی، شهادت حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین آیت‌الله مجاهد آقاى حاج سید مصطفى خمینى طاب ثراه را به پدر ارجمند و آن مجاهد کبیر در بند، تسلیت می‌گوییم. بازگشت حضرت امام خمینى را به ایران و آزادى آن حضرت و دیگر زندانیان سیاسى را از خداوند قهار آرزومندیم. شهادت آیة الله مجاهد، استاد عالیقدر و عزیز، حضرت سید مصطفى خمینى رضوان الله تعالى علیه خسارتى عظیم براى روحانیت به ویژه براى روحانیون مبارز خارج از کشور و ضربه‌اى سهمناک بر سنگرهاى مبارزین داخل و خارج کشور، ولى مردان خدا از پاى نمی‌نشینند و با کوشش بسیار آن را جبران می‌کنند و بالاخره پیروز می‌شوند.

او امیدى روشن براى آینده مبارزات اسلامى ملت ایران و دیگر ملل چهان به شمار می‌رفت حیات و زندگانى او مایة آرامش قلوب مبارزین و مجاهدین راه حق و نقطه‌اى اتکایى براى مرد مسلمان ایران در امور انقلابى بود و شهادتش موجى عظیم در جامعه به راه انداخت و نقش بزرگ روحانیت را که به عبث کوشش می‌شد و می‌شود، کنار گذاشته شود و فرصت‌طلبان، حیله‌گرانه می‌خواستند جامعة شرافتمند و بیدار مسلمان ایران را از آن دور و غافل نگهدارند و با کمال بی‌انصافی، سیاست سکوت و نیسان را در این باره اجرا می‌کردند، بار دیگر زنده ساخت. تظاهرات عظیم و به دستور امت اسلام در سراسر جهان تشیع و شرکت فعالانة همه گروه‌ها در این سوک بزرگ و به منظور پشتیبانى از رهبر عالیقدر، نشان داد که روحانیت اصیل، نقش برجسته و تعیین کننده‌اى در رهبرى و هدایت انقلابى و فکرى جامعه ایفا می‌کند. رهبران انقلابى روحانیت شیعه، همواره پرچم افتخار آفرین حسینى را بر دوش کشیده‌اند این اجتماعات بزرگ فهماند که پیوند و همبستگى روحانیت اصیل و ملت، پیوندى ناگسستنى است.

ناوبری کتاب