صفحه ۹۴۴

ادارة دادرسى نیروهاى مسلح شاهنشاهی تاریخ: 1612536هاشمى رفسنجانی، دوران مبارزه، ج2، ص1458.

بازجویى از: سید محمد فرزند سید حسین شهرت خوئینی‌ها معروف به موسوى درباره شیخ على اکبر‌ ‌هاشمى رفسنجانى

س ـ با احراز از هویت شما "سید محمد ـ فرزند: سید حسین ـ شهرت: خوئینی‌ها معروف به موسوی)، لطفاً مشروح اطلاعات خودتان را درباره شیخ على اکبر‌ ‌هاشمى رفسنجانى از بدو آشنایى تاکنون با تعیین مذاکرات، مبادلات و معرفى دوستان و همفکران مرقوم نمایید؟

ج ـ من با شیخ اکبر‌ ‌هاشمى پیش از آنکه به تهران منتقل بشوم تماس و ارتباطى نداشتم. تنها در ایامى که در قم بودم، ایشان را فقط به اسم می‌شناختم و شاید هم در قم ایشان را دیده بودم ولکن هیچ‌گونه تماسى نداشتم ولکن در شمیران با ایشان آشنا شدم ودر یک مجلس عزاداری، که در مسجد همت تجریش بود، ایشان را دیدم و بعد چون در فکر مطالعه حالات چهارده معصوم علیهم السلام بودم که شاید کتابى در این زمینه تهیه شود، با ایشان در میان گذاشتم و چند جلسه با ایشان در دفتر مسجد تبادل نظر کردیم و ایشان قرار شد که کتاب اعیان‌الشیعه و یا الذریعه را مطالعه کنند و من هم کتاب بحارالانوار را ولکن طولى نکشید که ایشان مسافرت رفتند و موقعى مطلع شدم از مسافرت بر گشته‌اند که بازداشت شده بودند. لذا کار مطالعه و کتاب حالات ائمه علیهم السلام تعطیل شد، یعنى ایشان نتوانستند کمک کنند و خود من هم به تنهایى از عهده مطالعه بر نیامدم.

س ـ ضمن تعیین کشور‌‌هاى مورد تردد شیخ على اکبر‌ ‌هاشمى رفسنجانى و مذاکراتى که با ایشان در این زمینه داشتید، دوستان و هم فکران خارج مشترک یا انفرادى او را با مشخصات و نشانى محل کار و سکونت معرفى کنید.

ج ـ چون سابقه دوستى و آشنایى من با شیخ علی‌اکبر‌ ‌هاشمى رفسنجانى قبل از بازداشت ایشان چندان زیاد نبود، لذا در این حد گسترده اطلاعاتى از ایشان ندارم ولکن در ایامى

ناوبری کتاب