صفحه ۸۵۵

گزارش خبر
به: 312 یاران امام به روایت اسناد ساواک، کتاب 37، ص211. تاریخ: 14853 از:20ى 12 شماره: 20970/20ى 12
موضوع: محمدعلى منتظرى

در جلسه هیئت انصارالحسین ع گفتگو از این بود که در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در مسجد موسى ابن جعفر(ع) (مسجد سعیدی) هنگامى که چراغها براى شروع مراسم احیاء خاموش می‌شود شخصى از میکروفون جنب منبر استفاده کرده و ضمن خواندن اشعار انقلابى توضیح می‌دهد که سه روز قبل در خدمت آیت‌اله خمینى این اشعار را خوانده و آقا هم آن را تأیید کرده‌اند. شعار دهنده اضافه نموده تا انتقام خون مرحوم سعیدى را نگیریم آرام نخواهیم نشست و سپس در خاموشى شب ناپدید گردیده است.

نظریه شنبه: آن طور که مشاهده کنندگان مشخصات و نشانی‌هایى از شخص شعار دهنده داده‌اند به طور حتم محمدعلى پسر شیخ حسینعلى منتظرى بوده است زیرا من (شنبه) کاملاً او را می‌شناسم و با هم مدتى در زندان بوده‌ایم.

نظریه یکشنبه: به شنبه آموزش داده شد ضمن تحقیقات بیشتر درباره متن خبر تعیین نماید که آیا اشخاصى که وى را دیده‌اند ردپائى از شعار دهنده دارند یا خیر؟

ضمناً احتمال دارد محمدعلى منتظرى ضمن عبور غیر مجاز ازمرز عراق به خاک ایران وارد وداراى برنامه‌هاى تخریبى باشد و ورود وى احتمالاً توسط عوامل پدرش شیخ حسینعلى منتظرى که در تبعید به سر می‌برد انجام گرفتهاین احتمال ساواک خالى از دقت نیست چون شهید محمد منتظرى در طول سالیانى که فرارى بود و از ایران گریخت حداقل یک بار به طور کاملاً سرّى به ایران آمد و شبانه با برخى از همرزمان و دوستانش ملاقات کرد و به طریقى که حتى آنها مطلع نشدند مجدداً ناپدید شد. و امکان دارد تخریب‌هایى که اخیراً صورت گرفته با شرکت او انجام شده باشد. دانشگر نظریه سه‌شنبه: نظریه یکشنبه تأیید می‌شود. برلیان نظریه چهارشنبه: نظریه سه‌شنبه مورد تأیید است. سپاهی دایره عملیات آقاى باقری نتیجه تحقیقات و شناسایى ساواک تهران خواسته شود. 18/8

ناوبری کتاب