صفحه ۱۲۷۶

پیام آیت‌الله منتظرى به ملت ایران به مناسبت پایان اعتصاب‌هاآیت‌الله منتظری، خاطرات، ج2، ص 868.

تاریخ:27111357
بسم الله الرحمن الرحیم

ملت مسلمان ایران، برادران و خواهران گرامى

اکنون که به خواست خداوند قاهر غالب، نهضت انقلابى اسلامى شما که با خون شهیدان پاکتان آبیارى شد، به ثمر رسیده و از زیر بار استبداد و استعمار سرخ و سیاه رها شده‌اید، لازم است به نکات زیر توجه شود:

1ـ حفظ و ابقاء آزادى و عدالت تحصیل شده نیز بسته به مقدار رشد و فداکارى شما است.

2- لازم است همه اقشار ملت همبستگى و وحدت کلمه خود را همچون گذشته حفظ نمایند و متوجه تحریکات دشمنان باشند زیرا اینک تنها سلاح دشمن ایجاد اختلاف و تفرقه‌افکنى است.

3- افراد غیر مسئول از بازداشت افراد بطور کلى خود دارى نمایند و مطمئن باشند که افراد فاسد و لازم التعقیب، شناسایى شده و مى‌شوند و به زودى بازداشت و مجازات خواهند شد.

4- پخش اسلحه و مهمات جنگى در بین مردم عادى، امنیت کشور را در معرض خطر قرار مى‌دهد. واجب و لازم است اسلحه و مهمات جنگى به مراکز و افراد تعیین شده از طرف کمیته‌هاى اسلامى تحویل گردد تا به مراکز و افراد صالحه انتقال یابد.

5- از کارمندان و کارکنان و مسئولین محترم ادارات دولتى و موسسات عمومى تقاضا مى‌شود که کاملا بر کار خود مسلط شوند و در حفظ و پاسدارى اموال دولتى و عمومى جدیت کنند و با احساس مسئولیت و رویى باز با مراجعین خود مواجه شوند. از کار و انجام وظایف محوله فرار نکنند و در هر لحظه خدا را شاهد و ناظر رفتار خود بدانند.

6- از تجار و اصناف و پیشه‌وران استدعا مى‌شود در کسب و کار خود انصاف و عدالت را رعایت فرمایند و از کسبهاى حرام و معاملات ربوى اجتناب کنند، از سد معابر عمومى پرهیز نمایند و با روى باز و اخلاق خوش با مراجعین برخورد نمایند و چون در اثر اعتصاب بازار و بانکها اوضاع سفته‌ها و چکها و مطالبات آشفته شده، با صلح و سازش با یکدیگر رفتار نمایند. طلبکاران به بدهکاران فشار نیاورند و بدهکاران نیز در پرداخت بدهکاریهاى خود سهل‌انگارى و مسامحه نکنند.

ناوبری کتاب