صفحه ۱۲۴۵

متن اعلامیة آیت الله منتظرى به مناسبت حوادث غیرانسانى و کشتار مردم مسلمان در شهر‌‌های مختلف ایران و چهلمین روز شهداى اصفهان و نجف‌آبادآیت الله منتظری، خاطرات، ج2، ص 866؛ اسناد انقلاب اسلامی، ج2، ص 615.

تاریخ: 2991357
بسم الله الرحمن الرحیم
"و نرید ان نمن على الذین استضعفوا فى الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین"

برادران و خواهران مسلمان، اکنون که ملت قهرمان و مسلمان ما فداکارى و از خودگذشتگى را به اوج خود رسانده، اکنون که ملت ما پس از عبور از راه دشوار و پر پیچ و خم نهضت به هدف خود نزدیک می‌شود، اکنون که شهیدان ما با خون خود جنبش عظیم اسلامى را آبیارى نموده و شکست و رسوایى را براى دشمنان خدا و خلق ما، رژیم ظالم و سفاک پهلوی، به جاى نهاده اکنون که ملت ما با پشت سر گذاشتن شب تاریک، طلیعة غلبة حق بر باطل و اسلام بر کفر را مشاهده می‌کند و بالاخره اکنون که ملت مسلمان و قهرمان ما در پرتو رهبری‌‌هاى قاطعانه علماى اعلام و آیات عظام و بالاخص قائد بزرگ اسلام حضرت آیت‌الله العظمى آقاى خمینى مدظله العالى با فرار شاه در آستانة سرنگونى کامل رژیم ارتجاعى و ضداسلامى شاهنشاهى و برقرارى حکومت جمهورى اسلامى قرار گرفته، بار دیگر خاطرة شهیدان این جنبش اسلامى را که با نثار خون‌‌هاى خود درخت نهضت و انقلاب اسلامى را بارور کرده، گرامى می‌داریم و براى آن عزیزان از دست رفته مغفرت حق تعالى و علو درجات را طلب می‌کنیم. عزیزانى که با خون خود تمام توطئه‌‌‌هاى دشمن را در نطفه خفه کردند و ثابت نمودند که مرگ با افتخار در راه خدا از زندگى مذلت بار به مراتب بهتر است.

در چهل روز پیش بود که رژیم خونخواه شاه دو شهر اصفهان و نجف‌آباد را به خاک و خون کشید و در یک یورش وحشیانه چماق به دستان مزدور خود را در حمایت پلیس، این دو شهر را به صورت شهر جنگ زده درآورد و صدها کشته و زخمى و بسیارى خانه و مغازه سوخته به جاى گذاشت و اموال زیادى از مردم مسلمان به غارت رفت. تاریخ سیاه پنجاه سالة دیکتاتورى گذشته بخصوص یک سال اخیر ایران را با خون باید نوشت.

شهادتها و قهرمانی‌‌هاى ملت ما در شهر‌‌هاى گوناگون این سرزمین، اعجاب جهانیان را برانگیخت. با اینکه شاه مخلوع از کشور فرار کرده و هیچ پایگاه مردمى نداشته و ندارد در همین دو روز عمال جنایتکار او با اجراى توطئه‌‌‌هاى محکوم به شکست اربابانش در شهر‌‌هاى

ناوبری کتاب