صفحه ۱۲۲۴

تلفنگرام
کل سوم 47انقلاب اسلامى به روایت اسناد ساواک، کتاب 20، ص324. 12199/512 24957

1- از ساعت 0930 روزجارى در خیابان آذر قم حدود دو هزار نفر که رو به افزایش می‌باشد درصدد تشییع جنازه‌اى می‌باشند که گفته می‌شود در تظاهرات شب گذشته کشته شده است.

2- بطورى که کسب اطلاع شده اعلامیه‌اى ظاهرا به امضاء خمینى مورخ 13 محرم انتشار که روز دوشنبه آینده به عنوان هفتم کشته شدگان واقعه اصفهان و سایر نقاط و عزاى عمومى اعلام شده. ضمنا آیات ثلاثه هم در نظر دارند ضمن تبادل نظر اعلامیه‌اى انتشار دهند.

3- آیت‌الله شریعتمدارى در مورد اعلامیه‌اى که اخیرا در تایید ایشان در اصفهان توزیع شده اطلاع حاصل نمود که این اعلامیه بوسیله هلیکوپتر پخش و در صدد تکذیب آن بر آمده. ضمنا بوسیله یکى از رابطین در این مورد پیغامى براى مقامات عالیه مملکتى فرستاده و در ضمن فرزند ایشان با اخذ تماس تقاضا نموده مراتب به عرض تیمسار سپهبد ریاست نیز برسد.

4- در مورد واقعه اخیر نجف‌آباد اصفهان که گویا قرار است هیاتى بآن منطقه اعزام شود بعضى از روحانیون محل ضمن تحریکاتى علیه رئیس شهربانى نجف‌آباد مردم را تشویق می‌نمایند که آثار خرابی‌هاى وارده را از بین نبرند تا هیأت مزبور اعزام و رسیدگى نماید. اشخاص از جمله وزیر دادگسترى میناچى و صدر و نیز شیخ حسینعلى منتظرى که در تهران بسر می‌برد در جریان اعزام هیأت می‌باشند. "گزارش جمعیت حقوقدانان دربارة ماجراى 21 اذر: 25 نفر در نجف‌آباد شهید و200 نفر مجروح شدند. جمعیت حقوقدانان ایران در چهارمین شماره نشریه خود گزار‌ش‌هایى از هیأت اعزامى جمعیت به مناطق مختلف ایران که مورد هجوم گروهى از نظامیان قرار گرفته‌اند منتشر کرده است. در یکى از گزارش‌ها با عنوان قتل و غارت در نجف‌آباد چنین آمده است: در شهر نجف‌آباد از ساعت 5/1 بعدازظهر روز سه‌شنبه 21 آذر تا ظهر پنج‌شنبه 23 آذر در اختیار اوباش و حامیان دولتى آنها بوده است. . . رهبرى تمام عملیات را سرگرد ذوالفقارى رئیس شهربانى نجف‌آباد به عهده داشت. تحقیات هیأت اعزامى جمعیت حقوقدانان نشان می‌دهد که حداقل 25 نفر در نجف‌آباد شهید و 200 نفر مجروح شده‌اند و تعداد زیادى از مغازه‌ها و منازل هم مورد هجوم قرار گرفته است"؛ (رک: کیهان، 18 دى ماه 57).

5- در مورد مجلس یادبودى که قرار بود براى کشته‌شدگان وقایع اخیر صبح امروز در مسجد اعظم قم از طرف مدرسین حوزه علمیه برگزار شود از طریق فرماندارى نظامى به منظور جلوگیرى از حوادث سوء احتمالى از برگزارى چنین مجلسى جلوگیرى به عمل آمده است. ضمنا

ناوبری کتاب