صفحه ۱۲۰۰

مصاحبة روزنامة لوموند فرانسه با آیت‌الله منتظرى پس از آزادى از زندانروزشمار انقلاب اسلامى ج 8، ص60 به نقل از گذرى بر زندگى و اندیشه‌هاى آیت‌الله منتظری، مصطفى ایزدی، نهضت زنان مسلمان، 1359، ص 243ـ 239؛ (این مصاحبه در روزنامه کیهان 26 دى 1357 با عنوان "مصاحبه روزنامه فرانسوى لوسووار" نقل شده است).

تاریخ:491357

آیت‌الله منتظری به سؤالات خبرنگاران روزنامه لوموند در مورد مسائل جارى کشور و از جمله چهارچوب‌هاى اسلامى حکومت آتى ایران بر پایه موازین اسلامى پاسخ گفت. در بخش ابتدایى این مصاحبه آیت‌الله منتظرى در مورد سال‌هاى حبس خود در زندان‌هاى رژیم گفت:

"من تاکنون مجموعاً پنج سال و نیم زندان بوده‌ام ولى در دفعه اخیر به ده سال محکوم شده بودم. آنچه از من گناه و جرم می‌شمردند علاوه بر کمک به خانواده‌هاى زندانیان سیاسی، طرفدارى از حکومت اسلامى بود."

خبرنگار لوموند سپس با اشاره به حکومت اسلامى از آیت‌الله منتظرى خواست تصویرى از حکومت اسلامى و جنبه‌هاى اجرایى آن ترسیم نماید. ایشان گفت:

"مقصود از حکومت اسلامى که ما می‌خواهیم، آن چیزى نیست که معمولاً در تبلیغات رژیم به چشم می‌خورد مبنى بر اینکه در حکومت اسلامى هیچ تشکیلاتى وجود ندارد و یا مثلاً افراد ارتش در چنین حکومتى کنار زده می‌شوند، بلکه حکومت اسلامى این است که تمام قوانین مملکتى بر اساس موازین اسلامى زیر نظر کارشناسان دینى که علما و مراجع و بخصوص حضرت آیت‌الله خمینى می‌باشد بیان و اجرا شود و معلوم است که در اجراى دقیق آن‌ها احتیاج به مجالس شورا و وزارت‌خانه‌هایى داریم که به دست مردان صالحى که مورد اعتمادند اداره شود. در خصوص قوه مجریه و قضاییه باید اضافه کنم که ما در اداره مملکت کاملاً به آن‌ها احتیاج داریم ولى قضاوت باید بر اساس عدالت که جز در پرتو قوانین اسلامى ممکن نیست باشد. ارتش و افراد اجرایى داخلى هم باید از افراد صالح انتخاب شوند و حقوق اقلیت‌ها هم کاملاً محترم است و روابط چنین حکومتى با سایر ملت‌ها حسنه خواهد بود... ایدآل ما حکومتى شبیه حکومت حضرت على علیه السلام می‌باشد که با شکل زندگى پیشرفته کنونى دنیا تطبیق داده شده باشد... باید زمامدار حکومت اسلامى همچون امام على علیه السلام زندگیش هم سطح دیگران باشد و این نظام موجود در کشورهایى نظیر عربستان، ایران و پاکستان هرگز با اسلام منطبق نیست."

ناوبری کتاب