صفحه ۱۱۷۴

مصاحبه آیت‌الله منتظرى با خبرنگار رادیو و تلویزیون‌اى بی‌سی(EBC) آمریکاآیت الله منتظری، خاطرات، ج2، ص 856 ـ 854.

تاریخ:1981357
بسم الله الرحمن الرحیم

س1- حضرت آیت‌الله، به نظر شما در حال حاضر در ایران به چه چیز نیازمند هستید؟

ج: در حال حاضر رفع هرگونه استبداد و فشار بر ملت و بازیافتن آزادى و شخصیت براى ملت مورد نیاز ما است.

س 2- در شرایط کنونى که یک دولت نظامى روى کار آمده فکر مى‌کنید اگر از طرف رهبران دینى دستور جهاد داده شود با موفقیت روبرو خواهد شد؟

ج: فعلا که چنین دستورى داده نشده ولى اگر از طرف مراجع دینى چنین دستورى داده شود با موفقیت همراه خواهد بود چون ارتش ما از همین مردم مسلمان تشکیل مى‌شود و جز عده کمى بقیه به عقاید دینى پایبند مى‌باشند و براى مراجع دینى احترام قائلند. البته ممکن است در آغاز، امر را بر عده‌اى مشتبه کنند و با مشکلاتى مواجه شویم ولى در دراز مدت به صف ملت خواهند پیوست.

س3- ممکن است بفرمایید پس اکنون ارتشى که اکثرا پشتوانه مذهبى دارند پس چرا دست به کشتن برادران مسلمان خود مى‌زنند؟

ج: آنهایى که دست به کشتار مى‌زنند عده قلیلى هستند از کسانى که هنوز تحت تاثیر تبلیغات رژیم مانده‌اند وگرنه آنهایى که حقیقت را شناخته‌اند یا به صف ملت ملحق شده و یا حداقل دست به برادرکشى نمى‌زنند و نمونه‌اش اخبارى است که حکایت از پیوستن عده‌اى از افسران و سربازان به صفوف مردم مى‌کند.

س4- حضرتعالى آیا امکان پیروزى بر چنین رژیمى را بدون خونریزى پیش‌بینى مى‌کنید؟

ج: اگر ابرقدرتها و بخصوص آمریکا و شوروى دست از حمایت رژیم موجود بردارند و به خواست ملت که همان خواست روحانیت و شخصیتى همچون آیت‌الله العظمى خمینى که رهبرى نهضت اسلامى را به عهده دارند مى‌باشد توجه کامل شود هرگز خونریزى نمى‌شود و خواست ایشان جز با تشکیل جمهورى اسلامى متکى به آراء عمومى تأمین نخواهد شد.

ناوبری کتاب