صفحه ۱۱۳۶

گزارش روزنامه اطلاعات از آزادى آیت‌الله منتظرى و طالقانیروزنامه اطلاعات، 981357.

"سرانجام ملت مسلمان در پیکار خود پیروز خواهد شد."

این نخستین جمله‌اى بود که امروز صبح حضرت آیت‌الله طالقانى در دیدار با خبرنگار اطلاعات عنوان کرد.

حضرت آیت‌الله طالقانى که بسیار خسته و تکیده به نظر می‌رسید بامداد امروز در منزل خود، یکروز پس از آزادی، گروه کثیرى از مردم و خبرنگاران را که به دیدار ایشان رفته بودند پذیرفت. آیت‌الله طالقانى ضمن اشاره به خستگى خود که مانع از گفتگوى مفصل با خبرنگاران است گفت: ما در گذشته از مطبوعات دل خوشى نداشتیم. و صحبتها و نظریات ما اغلب اوقات تحریف می‌شد اما بخواست خداوند که اکنون در اثر مبارزه کارکنان زحمتکش مطبوعات محیط بهترى به وجود آمده است، می‌توانیم مطالب خود را به جراید اظهار کنیم گرچه هنوز محدودیتهایى براى ما وجود دارد و با توجه به اوضاع کشور نمی‌توان آزادانه حقایق را اظهار کرد مع هذا در اوّلین فرصت نظرات خود را دربارة اوضاع و احوال به اطلاع مردم خواهم رساند.

حضرت آیت‌الله افزود:

آنچه در گذشته رخ داده است در محبس دقیقاً تعقیب می‌کردیم و می‌دانیم سرانجام مردم مسلمان ایران در این پیکار مقدّس پیروز خواهند شد. ما از خداوند متعال توفیق مردم ایران را مسئلت داریم.

امروز حضرت آیت‌الله منتظری نیز چند ساعت پس از آزادى از زندان گفت: من آزادى خود را مدیون ملت بزرگ و مبارز ایران هستم. حضرت آیت‌الله منتظرى که بلافاصله پس از رهایى از زندان به منزل خود در قم رفته‌اند در ادامه سخنان خود به خبرنگاران اطلاعات گفت: من رهین ملت فداکار ایران هستم. من و همه زندانیان سیاسى که بدون هیچ دلیلى در زندان بودیم مبارزه بی‌امان ملت بزرگمان را تعقیب می‌کردیم. نگرانى من در حال حاضر براى بقیه زندانیانى است که هنوز در زندان‌ها بسر می‌برند و بسیارى از آنها به سبب شکنجه‌هاى طاقت‌فرسا در شرایط بد جسمانى و روحى بسر می‌برند. این زندانیان که به قول دستگاه جرم سیاسى مرتکب شده‌اند باید آزاد شوند. من دیشب با چشم گریان با آنان خداحافظى کردم.

حضرت آیت‌الله منتظری در ادامه سخنان خود اشاره کرد:

ناوبری کتاب