صفحه ۱۱۱۴

در بازگشت از فرانسه در سوریه طى مصاحبه‌اى با روزنامه "السفیر" می‌‌‌‌‌‌گوید: "قانون اساسى ما بر اساس قرآن خواهد بود و یک شوراى غیر مذهبى با آراى عمومى مردم انتخاب خواهد شد؛ هدف ما برقرارى جمهورى اسلامى بر اساس قوانین اسلام است و درگیرى میان اقلیت‌‌ها و مذاهب به وجود نخواهد آمد؛ اسرائیل غاصب است و رسمیت ندارد و ملت فلسطین و انقلابش را به رسمیت می‌‌‌‌‌‌شناسیم؛ هرکس با شاه همکارى کند نخواهد توانست دولت مورد پذیرش ملت را تشکیل دهد بر این اساس بختیار شکست خواهد خورد؛ هم چنین در مصاحبه با روزنامة "النهار" از کشورهاى عربى خواست از حوادث ایران درس بگیرند. ایشان یکى از اشتباهات شاه را همکارى با صهیونیست‌‌ها ذکر کرد و گفت: انقلاب ایران از جنبش‌‌هاى آزادى بخش در سراسر جهان حمایت خواهد کرد و اقلیت‌‌ها در ایران آزاد خواهند بود و کسى به آنها آسیب نخواهد رساند"، (س ش 489 ـ 488).

همزمان با برگزارى مراسم تحصن در دانشگاه تهران از سوى علما، دانشگاهیان و دیگر اقشار مردم، آیت‌الله منتظرى طى اعلامیه‌اى خطاب به نیروهاى ارتشى وضعیت را به تصویر کشیده و پیروزى کامل انقلاب به رهبرى آیت‌الله خمینى را نوید می‌‌‌‌‌‌دهد و اظهار امیدوارى می‌‌‌‌‌‌کند که ارتش غیور، ضمن بازیافت شخصیت اسلامى خود در حفظ منافع اسلامى و ملى مردم ایران بکوشد نه منافع استعمارگرانى که سالها به آنها مسلط بوده‌اند. هم چنین ضمن اشاره به آمادگى ملت براى بزرگ‌ترین استقبال تاریخى از رهبر انقلاب اسلامی، دولت بختیار را غیر قانونى و ضد ملى خوانده که همچون گذشته وسیله ارعاب و تهدید و کشتار را فراهم کرده و فرودگاهها را بسته است. در ادامه ارتش را نصیحت می‌‌‌‌‌‌کند و می‌‌‌‌‌‌نویسد: سلاحى که در دست شماست با پول ملت تهیه شده و بایستى در راه استقلال کشور و دفاع از منافع ملت بکار گرفته شود، (س ش 497).

چند روز پس از 22 بهمن ـ روز پیروزى انقلاب ـ کشور هنوز دچار یک بی‌نظمى طبیعى بود در این برهة حسّاس لازم بود که کشور روى آرامش به خود دیده و در زمینه‌‌هاى مختلف به بازسازى ویرانه‌‌ها پرداخته شود. آیت‌الله منتظرى طى پیام تقریباً همه جانبه، نکاتى را مورد توجه قرار داد: "حفظ انقلاب فداکارى نیاز دارد؛ از اختلاف و تفرقه‌افکنى پرهیز شود؛ خودسرانه کسى مجازات نشود؛ از پخش سلاح و مهمات در بین مردم عادى جلوگیرى شود تا امنیت در معرض خطر

ناوبری کتاب