صفحه ۱۰۶۵

سخنرانى تحریک آمیز در مسجد همت تجریش ـ شمیرانانقلاب اسلامى به روایت اسناد ساواک، کتاب7، ص189.

ساعت 21:30 روز 18437 پس از برگزارى نماز جماعت مغرب و عشاء در مسجد همت تجریش ـ شمیران، حدود 250 نفر در مسجد حضور یافته‌اند، در این مجلس ابتدا آیاتى از کلام الله مجید قرائت و سپس جوانى بنام عرفانى براى آزادى زندانیان ضد امنیتى دعا کرده است.

آنگاه واعظى بنام چاوشى به منبر رفته است. نامبرده در آغاز سخنرانى خود براى روح الله خمینى (بدون ذکر نام وی) و زندانیان ضد امنیتى دعا کرده و ضمن تجلیل از خلالگران کشته شده در حوادث قم، تبریز و یزد، اظهار داشته:

بنا به گفته تنها مرجع تقلید(خمینی) در ایام ولادت ائمه، اعیاد مذهبى و جشن نخواهیم داشت، تنها موقعى به جشن و سرور می‌پردازیم که آزادى بیان و قلم داده شود و حکومتگران یک کشور اسلامى با اسرائیل روابط سیاسى و اقتصادى نداشته باشند.

جشن ما هنگامى خواهد بود که زندانیان سیاسى که متجاوز از یکصد هزار نفر هستند و در راس آنها آیت‌الله طالقانى و منتظرى قرار دارند، از زندان آزاد شوند.

ناطق در دنباله سخنان خود افزود:

کشور ایران داراى ذخائر زیرزمینى عظیمى است که در صورت حسابرسى ماهانه به هر ایرانى مبلغ هفت هزار تومان خواهد رسید. بنابراین اگر ملت ایران هیچ کارى انجام ندهند، باید اموراتشان بگذرد. پس چرا ملت ایران در فقر بسر می‌برد؟

نامبرده اضافه کرد:

اگر یکنفر در جنوب تهران قصد احداث ساختمان داشته باشد، نه تنها وام به او نمیدهند، بلکه اصلا اجازه ساختمان نیز نخواهند داد.

وى آنگاه گفته:

شهادت شما باید همراه با کار‌‌هاى مثبت باشد. نباید به پخش اعلامیه اکتفا نمائید. زیرا پس از دستگیرى از ادامه راه باز خواهید ماند.

نامبرده با تحریک جوانان به آتش زدن مشروب فروشیها و سینماها از اخلالگرانى که در حوادث اخیر بقتل رسیده‌اند، بعنوان کشته شدگان در راه دین نام برده و افزوده جوانان

ناوبری کتاب