صفحه ۹۹

متن پاسخ آیت‌الله العظمى میلانى به پرسش 32 تن از روحانیان دربارة وظیفة طلاب و گویندگان اسلامیاسناد انقلاب اسلامی، ج 1، ص 279.

تاریخ: 9101343
بسم الله تعالى و له الحمد

السلام علیکم دمتم و دامت معالیکم. مراتب فضل و تقوى و دلسوزى شما آقایان فضلا و مدرسین نسبت به مقدرات اسلامى همین اقتضا دارد که نسبت به آینده این مملکت بیدار بوده و با روشن بینى کامل طلاب محترم را رهبرى نمایید.

در خصوص وظیفه گویندگان و طلاب معظم که سوال نموده‌اید البته نوشته‌هایى را که پس از تبعید حضرت آیت‌الله خمینى دامت برکاته نوشته‌ام و در آنجا بطور صریح و مشروح هدف و وظیفه را شرح داده‌ام ملاحظه نموده‌اید. مجدداً تذکر می‌دهم وظیفه روحانیون و خدمتگزاران حضرت ولى عصر عجل الله تعالى فرجه این است که در مواقع مناسب بالخصوص در ماه مبارک رمضان و در این اوان به مفاد آیه مبارکه "لیتفقّهوا فى الدّین و لینذروا قومهم". و آیه مبارکه: "کنتم خیر امة اخرجت للنّاس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنکر" و حدیث شریف "اذا ظهرت البدع فعلى العالم ان یظهر علمه" رفتار نمایند. البته آقایان به وظایف آشنا و به اوضاع روشن هستید و به وظیفه‌اى که آقاى آیت‌الله خمینى براى اهل علم معین فرموده‌اند توجه دارید. لازم است که با منطق متین و مستدل و با مراقبت آرامش و جلوگیرى از انقلاب و شورش مصالح و مفاسد را بیان نموده و انواع تعدیات و ظلم وستم و اختناق شدید و تجاوزاتى که به حریم دین و مملکت مذهبى وارد شده و پایمال شدن حقوق ملت و گرفتاری‌‌هاى اقتصادى و غیره و گرفتارى و زندانى شدن علما و خطبا و دانشمندان تذکر دهید و به مردم هدف روحانیت را که عظمت اسلام و اجراى قوانین آن به صورت کامل و جلوگیرى از دخالت بیگانگان و عمال آنان در مقدرات این کشور شرح داده و گفته شود هیچگاهى روحانیت شکست خورده ونمی‌خورد و از اهداف عالیه خود دست بر نمی‌دارد. بحول الله تبارک و تعالى وظیفه ملت اسلامى است از روحانیت که توأم با دین و مذهب است پشتیبانى نمایند و پشتیبانى خود را آشکارا اظهار بدارند و از درگاه حضرت احدیت جلَّ و عَلا صریحاً بازگشت آقاى آیت‌الله خمینى را مسألت نمایند و نیز براى خدا در این زمستان سرد به فکر مستمندان و بینوایان باشند و بقدر امکان مواسات نمایند. بالجمله آقایان اهل علم و مبلغین بلکه همه طبقات نبایستى سکوت اختیار

ناوبری کتاب