صفحه ۶۴۴

گزارش خبر
به: 312 تاریخ: 5350 از: 10هـ شماره:6746 موضوع: منتظرى و کتاب شهید جاوید

پدرزن مرحوم آیت‌الله آقا سید محمدتقى خوانساریمرحوم آیت‌الله اراکی. که در مدرسه فیضیه قم نماز می‌خواند و گذشته از آنکه مورد وثوق تمام علماء حوزه علمیه قم می‌باشد کلیه طلاب و روحانیون به جماعت او حاضر می‌شوند چندى قبل که منتظرى در قم به جماعت او می‌پیوندد بعد از نماز منتظرى را طلبیده و به او می‌گوید "خاک بر سرت کنند بعد از یک عمر مطالعه و تدریس با نوشتن این کتاب تقریظ بر کتاب شهید جاوید دیگر آبرویى براى خود و اهل علم باقى نگذاردی"این ماجرا از زبان خاطرات آیت‌الله منتظری: "مرحوم پدرم با حاج غلامحسین مویدى ـ که از اخیار نجف‌آباد بود ـ و آقاى حاج آقا مجتبى آیت آمده بودند قم، من به آنها گفتم امروز جمعه است برویم نماز جمعه، چون من به نماز جمعه علاقه‌مند بودم، آیت‌الله حاج شیخ محمدعلى اراکى در مسجد امام‌حسن(ع) نماز جمعه مى‌خواند، ما به اتفاق هم رفتیم نماز جمعه در همان صف سوم و چهارم هم نشستیم به شکلى که ایشان به خوبى ما را مى‌دید، بعد ایشان شروع کرد به خطبه خواندن در وسط خطبه چشمش به ما افتاد شروع کرد راجع به مسائل روز بحث ولایت و امام‌حسین(ع) را مطرح‌کردن، بعد گفت: خاک بر سر آنها که این کتاب را نوشتند، خاک بر سر آنها که بر این کتاب تقریظ نوشتند! بالاخره ایشان هم احساس وظیفه کرده بود که در این رابطه مطلبى بگوید، بعد که نماز تمام شد و آمدیم به خانه، همراهان به من گفتند: این چه جایى بود که امروز ما را بردى! البته من چند روز بعد رفتم منزل آقاى اراکى با ایشان صحبت کردم ـ ایشان خیلى آدم باصداقت و خوبى بود ـ شروع کرد به معذرت‌خواهى که آقا مرا ببخشید، خیلى معذرت مى‌خواهم، خلاصه خیلى ابراز ناراحتى کرد و هنگام خداحافظى تا دم در مرا همراهى کرد"، ج1، ص304 ـ 303. . نظریه شنبه: 1ـ علماى اصفهان و قم در هر کجا که گرد هم جمع می‌شوند به منتظرى و نظریه او حملات شدیدى نموده و او را طرد شده از بین خود می‌دانند. 2ـ کتابى که بر رد کتاب شهید جاوید به طبع رسیده براى فروش به اصفهان رسیده است.

نظریه یکشنبه: ضمن تأیید نظریه شنبه کتابى به نام "جواب او از کتاب او یا پاسخ شبهات شهید جاوید" به قلم عبدالصاحب سید محمدمهدى مرتضوى چاپ و براى فروش در اختیار کتابفروشی‌هاى اصفهان قرار گرفته است.

در صفحه10 این کتاب تحت عنوان عرق همشهریگرى و رفاقت و فامیلی(که البته منظور نویسنده منتظرى نجف‌آبادى و صالحى نجف‌آبادى است) نوشته شده است بعضى به ملاحظه همشهرى بودن با نویسنده‌اى و یا دوست بودن با او یا به جهت فامیلى که با وى دارد مطالب باطل

ناوبری کتاب