صفحه ۵۴۶

متن اعلامیة حوزة علمیة قم دربارة شهادت آقاى حاج سید محمدرضا سعیدیاسناد انقلاب اسلامی، ج 4، ص175.

تاریخ: 2231349
"انا لله و انا الیه راجعون"
شهیدى از روحانیت
آیت‌الله حاج سید محمدرضا سعیدى خراسانى در زندان کشته شد
مردم مسلمان ایران

جلادان دستگاه جبار جنایت بزرگ دیگرى را مرتکب شده و یکى از فداکارترین و مخلصترین افراد روحانى را پس از 15 روز شکنجه ضد انسانى و وحشیانه به قتل رسانیدند.

آیت‌الله سعیدى که از فارغ التحصیلان حوزة علمیه قم بود، در سال‌‌هاى اخیر در تهران اقامت داشت و ضمن ارشاد مردم و نشر اصول اسلام، به مبارزه روحانیت علیه جنایات و فجایع دستگاه جبار ادامه می‌داد.

آیت‌الله سعیدى در سال‌‌هاى اخیر، چندین بار توسط مأمورین و دژخیمان دستگاه دیکتاتورى دستگیر و مدتها زندانى شده بود و سرانجام به خاطر نشر اعلامیه‌هایى علیه طرح استعمارى سرمایه‌گذارى بیگانگان استثمارگر آمریکایى و یهودى در ایران، 15 روز پیش دستگیر و در زندان تهران زیر شکنجه‌‌‌هاى قرون وسطایى قرار گرفت و کشته شد.

جنازة این شهید عزیز روحانیت را مأمورین و دژخیمان دستگاه شبانه به قم آورده و در گورستان قم دفن کردند. ولى بلافاصله جنایت جلادان دستگاه فاش شد و موج اعتراض روحانیت و فضاى قم بالا گرفت و مجالس ترحیم از طرف طلاب بر پا شد.

به دنبال این فاجعه بزرگ، روحانیون عالی‌مقام دیگرى مانند آیت‌الله منتظری، حجة‌الاسلام ربانى شیرازى و خطبایى چون آقاى مروارید، آقاى کلانتر و گروهى از طلاب مجاهد قم چون آقاى سالارى و سلیمانى دستگیر و به زندان‌‌هاى تهران اعزام شدند.

ما ضمن تقبیح این جنایات جدید و ضدانسانى طبقة حاکمه، از مراجع تقلید خواستاریم که هر چه زودتر اقدام کنند و بخواهند که مسببین و عاملین شهادت آیت‌الله سعیدى به مجازات قانونى برسند.

ما آزادى فورى علما و روحانیون بزرگ را خواستاریم و علی‌رغم فشار و اختناق موجود به مبارزة خود علیه اقدامات ضدقانونى دستگاه ادامه می‌دهیم.

شهادت آیت‌الله سعیدى در زیر شکنجه، توقیف و تبعید و شکنجة دیگر روحانیون بزرگ حوزة

ناوبری کتاب