صفحه ۵۳۳

روایت (9)

اعتراض به سرمایه‌گذارى سرمایه‌داران آمریکایى و بازداشت مجدد (2131349)

هنوز مباحث اعلام و اعلان مرجعیت آیت‌الله خمینى پایان نیافته است که اعلامیه‌اى توسط دو یار دیرین، آیات منتظرى و ربانى شیرازى در اعتراض به سرمایه‌گذارى 35 نفر از سرمایه‌داران آمریکایى در ایران با نام "حوزة علمیه قم" تنظیم و در 500 نسخه به نقاط حساس کشور ارسال شد.

مرحوم شهید محمدرضا سعیدى که خود از همرزمان آیت‌الله منتظرى بود از تهران آمده ضمن تمجید از اعلامیه، بی‌امضا بودن را در کم‌اعتبارى آن مؤثر می‌داند، تصمیم گرفته می‌شود که مرحوم سعیدى از برخى امضا بگیرد اما گویا کسى امضا نمی‌کند، در عوض خود او اعلامیة مختصرى را تهیه و در اعتراض به سرمایه‌گذارى خارجى منتشرمى کند که در پى این اعلامیه آقاى سعیدى بازداشت و در زندان در تاریخ 2031349 شهید می‌شود. همزمان در قم آقایان منتظری، ربانى شیرازى و کلانتر بازداشت می‌شوند و "همزمان در حوزه نجف شایع شد که رادیوى BBC در بخش عربى اعلام کرده است که بازداشت‌شدگان مذکور در دادگاه صحرایى به مرگ محکوم شده‌اند و به زودى اعدام می‌شوند. هدف ایجاد رعب و وحشت بود تا پس از شهادت آقاى سعیدى کسى از خود واکنش نشان ندهد. امام خمینى به دنبال این بود که این خبر آیا صحت دارد یا ندارد تا اینکه آیت‌الله طاهرى اصفهانى به نجف آمده وگزارش صحیح درباره شهادت آقاى سعیدى و بازداشت آیت‌الله منتظری، ربانى شیرازى وکلانتر را می‌دهد"با نقل به مضمون: بررسى و تحلیلى از نهضت امام خمینی، ج 2، ص650 ـ 659. .

پس از بازداشت، آیت‌الله منتظرى را به زندان قزل‌قلعه منتقل می‌کنند که همان جا از شهادت آقاى سعیدى مطلع شده و پس از بازجویى از همان جا براى دومین بار به نجف‌آباد تبعید می‌شود. (س ش 198).

پس از شهادت مرحوم سعیدى در زندان و بازداشت آیت‌الله منتظرى و برخى دیگر چون مرحوم ربانى شیرازى ـ که علاوه بر اعتراض به سرمایه‌گذاى سرمایه‌داران آمریکایى مرجعیت امام خمینى را اعلام کرده بودند ـ اعتراض‌ها و انعکاس آن در جامعه از سرگرفته می‌شود، (س ش 202ـ199، 210ـ205)

ادامة انعکاس و تاثیر اعلامیة 12 نفره از سویى و اعلامیة آیت‌الله منتظرى و ربانى شیرازى

ناوبری کتاب