صفحه ۵۲۰

متن اعلامیة آقایان حاج شیخ حسینعلى منتظرى و حاج شیخ عبدالرحیم ربانى شیرازى دربارة اعلمیت امامآیت الله منتظری، خاطرات، ج 2، ص 811؛ اسناد انقلاب اسلامی، ج2، ص178.

تاریخ: خرداد/1349
بسم الله الرحمن الرحیم

مردم مسلمان ایران! ما ضمن تسلیت نسبت به درگذشت حضرت مستطاب آیت‌الله العظمى آقاى حکیم قدس سره اعلام می‌داریم: در این لحظات حساس که جامعة ما، بر سر دو راهى انتخاب و تثبیت وضع آینده قرار گرفته، لازم می‌دانیم برحسب وظیفة دینى و تکلیف خطیرى که به عهده داریم، وظیفه مردم را بطور قاطع و روشن تعیین و ابلاغ نماییم:

موقعى که بزرگ مرجع تقلید شیعه مرحوم شیخ مرتضى انصارى به جوار قدس الهى رحلت کردند، مرحوم حجة الاسلام میرزاى شیرازى بزرگان تلامذه شیخ‌ را در مجلسى دعوت نموده و تذکر دادند که شیخ ما از جهان رفته و عالم اسلامى احتیاج به فردى دارد که درده جزء یک جزء علم و نه جزء عقل و درایت دارا باشد تا بتواند احتیاجات جامعه را تشخیص دهد و با درایت کامل قیام به امر امت نماید. شاگردان شیخ که از علماى طراز اول و واجد صلاحیت مرجعیت بودند، بالاتفاق ابراز داشتند که چنین شخصیتى با این اوصاف منحصر به شخص شماست و دیگرى را چنین صلاحیتى نیست و با اتفاق کلمه مرحوم میرزاى شیرازى را به زعامت مسلمین انتخاب نمودند و خدمات ارزنده آن مرحوم مرهون چنین فداکارى بود. امروز وضع جامعه بسى حساستر و اوضاع عالم اسلامى آشفته‌تر است و لزوم انتخاب فردى مدبر، روشن‌بین و واقف به مصالح اسلام و مسلمین شدیدتر و محسوس‌تر است. امروز جامعة ما در مرحل‌‌هاى واقع شده که درست بر سر دو راهى عزت و ذلت، رشد و انحطاط و بالاخره بقاء و زوال است و سرنوشت امت اسلام مرهون صفات و خصلت‌‌هاى رهبرى است که انتخاب گردد. امروز ما نباید خاموش و بی‌تفاوت بنشینیم تا دیگران به ما راه نشان دهند، ما نباید منتظر بمانیم تا دیگران فرد یا افرادى را که از رشد اجتماعی، شهامت، شجاعت، و جهان‌بینى اسلامى بی‌بهره یا کم بهره‌اند، بر ما تحمیل کنند. خود ما باید سرنوشت خود را تعیین نماییم و فردى را که لایقتر و اصلح به حال اسلام و مسلمین باشد، فردى که به اوضاع جهان و حوادث واقعه آشنایى کامل

ناوبری کتاب