صفحه ۴۲۳

متن دفاعیه آیت‌الله العظمى منتظرى بررسى و تحلیلى از نهضت امام خمینی، ج2، ص 340.

بسم الله الرحمن الرحیم ـ و به نستعین

"بعرض می‌رساند: در کیفر خواست تنظیم شده از طرف آقاى نماینده دادستان علیه این جانبان، موضوع اتهام: اقدام برضد امنیت داخلى کشور(ضدیت با سلطنت مشروطه ایران) تعیین شد، وامور ذیل را به ما نسبت داده‌اند:

1ـ نامبردگان از مریدان جدى یکى از روحانیون مخالف دولت.

2ـ و از گردانندگان و محرکین طلاب دینى علیه دولت.

3ـ و در مورد اقدامات اساسى و اصلاحى دولت تنقید کرده‌اند.

4ـ و در 231244 در منزل آقاى على مشکینى جلسه تشکیل داده‌اند و تصمیم گرفته‌اند ابتداء براى بازگشت روحانى مخالف دولت اعلامیه‌هایى پخش نمایند و سپس اجتماع بمنزل روحانیون درجه اول مراجعه و تقاضا نمایند تصمیمات شدیدترى در مورد بازگشت روحانى مزبور اتخاذ نمایند و اگر مؤثر نشد تصمیمات شدیدترى از قبیل نهب و غارت و ترور انجام گردد، ولى هنگام تحویل سال در حرم مطهر حضرت معصومه نامبردگان در حین پخش اعلامیه دستگیر می‌گردند.

5ـ در زندان مبادرت به تهیه اعلامیه‌هایى مبنى بر تخطئه اقدامات اصلاحى دولت می‌نمایند.

6ـ متهم ردیف 2 (خود این‌جانب) اظهار نموده است در جلسات متشکله در منزل عبدالجواد اصفهانى و ربانى و مشکینى شرکت داشته و به امضاء چند اعلامیه اعتراف نموده و قصدش بازگشت روحانى نامبرده بوده. سپس امورى را به عنوان دلائل اتهام ریسه کرده که بعداً رسیدگى می‌شود.

اینک با کمال اختصار به عرض می‌رسد: اولاً در محاکم قضایى دعوى و اتهام باید قابل طرح و پذیرش باشد، من یک نفر روحانى هستم، چگونه ممکن است روحانیتى که دائماً ملت را به رعایت حقوق یکدیگر و عدم تعدى و تجاوز دعوت می‌نماید و به نظم امر و صلاح ذات‌البین توصیه می‌کند و براى مردم می‌خواند: "نعمتان مجهولتان الصحة والامان" خودش برخلاف امنیت اقدام کند. اگر مأمورین ساواک و نماینده دادستان تشخیص ندهند که قماش من و امثال من، قماش نهب و غارت و ترور نیست و بخواهد ما را در ردیف قطاع‌الطریق و سارقین مسلح قلمداد کنند جاى بسى اظهار تأسف است.

ناوبری کتاب