صفحه ۳۳۳

روایت (5)

جشن‌هاى تاج‌گذارى و تبعید به مسجد سلیمان (2271346)

هرساله 4 آبان ماه مصادف با تولد محمد رضا شاه پهلوى مراسمى با عنوان "جشن تاج‌گذاری" در ایران همراه با صرف هزینه‌‌هاى گزاف از کیسه ملت ایران، برگزار می‌شد. یکى از فعالیت‌‌هاى انجام شده توسط آیت‌الله منتظرى به همراه همرزم و هم پرونده‌اش آیت‌الله ربانى شیرازى و جمعى دیگر، جمع آورى آمار مخارج این جشن در آستانه برگزاری، و انتشار آن در سطح جامعه بود. این فعالیت‌ها از چشم جاسوسان و مأموران مخفى ساواک دور نبود و طى گزارشاتى فعالیت‌‌هاى آنان به مقام‌‌هاى مافوق گزارش می‌شود، (س ش 121 ـ 120).

پس از تعقیب و مراقبت، نظریه ساواک بر این تعلق می‌گیرد که قبل از فرا رسیدن جشن‌‌هاى تاج‌گذاری، تعدادى از جمله آیات منتظری، ربانى شیرازى و مکارم شیرازى از قم تبعید شوند، (س ش 122).

آیت‌الله منتظرى 12 روز قبل از جشن‌‌هاى تاج‌گذاری(2271346)، به ساواک قم احضار و برگه‌اى به ایشان نشان می‌دهند که: "چون وجود شما احتمالاً مضر به امنیت جشن‌‌هاى تاج‌گذارى است سه ماه به مسجد سلیمان تبعید می‌گردید"؛ پس از انتقال به اهواز با مأموران مسلح تحویل شهربانى مسجد سلیمان می‌شود و على رغم دستور رئیس شهربانى خشنِ آن شهر، هیچ‌گاه براى امضا و حضور و غیاب به شهربانى نمی‌رود، (س ش 123).

با این حال در ایام جشن تاج گذاری، اعلامیه‌اى تحت عنوان "عزایى به نام جشن" با امضاى جامعه روحانیت تهران منتشر می‌شود که در آن علاوه بر ظلم و ستم، چپاول اموال مردم، سلب آزادی‌ها و...، نسبت به تبعید چندین ساله آیت‌الله خمینى به عراق، تبعید آیت‌الله منتظرى و برخى دیگر از علما اعتراض شده است، (س ش 126).

در ادامه اعتراض‌ها به تبعید آیت‌الله منتظری، طومارى با امضاى بیش از 110 نفر از فضلا و محصلین مقیم حوزه علمیه نجف اشرف صادر شد. در این طومار تبعید ایشان غیر قانونى خوانده شده که به دلیل دفاع از اسلام، استقلال کشور، مبارزه علیه استبداد و قانون‌شکنى صورت گرفته است، (س ش 127).

هم چنین در نامه‌اى که زندانیان قزل‌قلعه در هشتم آبان ماه 1346 به محضر مراجع معظم تقلید ارسال کردند ضمن اشاره به دستگیری، بازداشت و شکنجه برخى از مبارزین، حمله و

ناوبری کتاب