صفحه ۱۹۵

متن نامة فضلا و محصلان حوزة علمیة قم به مراجع عظام ایران و عراق دربارة بازداشت جمعی از فضلاى حوزة علمیة قماسناد انقلاب اسلامی، ج3، ص 195.

تاریخ: فروردین/ 1345
بسم الله الرحمن الرحیم

محضر شریف حضرت آیت‌الله العظمى آقای.... دامت برکاته العالی

با کمال احترام به عرض مبارک می‌رساند که اخیراً هیئت حاکمة ایران حضرت حجة‌الاسلام آقاى منتظرى نجف‌آبادى مدرس عالیقدر حوزة علمیة قم و حضرات حجج اسلام آقایان شیرازی، آذری، جنتى و مروارید را به دنبال دستگیرى عده‌اى از طلاب حوزة علمیة قم بازداشت و روانه زندان ساخته و نیز حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقاى اشراقى (داماد و نماینده مرجع عالیقدر مسلمانان جهان حضرت آیت‌الله العظمى آقاى خمینی) را از قم تبعید کرده است.

همه می‌دانند که حضرت آقاى منتظرى مدظله یکى از بزرگترین اساتید سطوح عالیه بوده و در چند سال اخیر درس خارج ایشان مجمع جمعى از فضلاى حوزة علمیة قم می‌باشد و بدون اغراق، اکثریت طلاب حوزة علمیة قم و بسیارى از مبلغین عالى مقام که هم اکنون در سراسر کشور مشغول تبلیغ و ارشادند از محضر درس این بزرگوار استفاده برده و می‌برند. علاوه ایشان مرجع رسمى امور شرعیه بیش از هفتاد هزار نفر جمعیت شهرستان نجف‌آباد می‌باشند.

براى حوزة علمیة قم و عموم روحانیت خیلى گران است که مأموریت هیئت حاکم‌‌هاى که به دروغ خود را طرفدار دین و قرآن معرفى می‌کنند، با یک دنیا گستاخى و جسارت و بدون تشریفات قانونى به منزل چنین شخصیت بزرگ و منازل سایر آقایان دستگیر شدگان بریزند و همة اثاثیه و کتب و اوراق را زیرورو کنند و چون چیزى که مجوز بازداشت و مناسب پرونده سازى باشد نیابند، رساله عملیة حضرت آیت‌الله العظمى آقاى خمینى را به عنوان سند جرم! از کتابخانة ایشان غارت کنند و نیز حضرت حجة‌الاسلام و المسلمین آقاى اشراقى را بدون اعلام جرم و محاکمه تبعید به همدان نمایند.

ما مدرسین و محصلین حوزة علمیة قم از پیشگاه مبارک تقاضا داریم که دستور فرمایید: اولاً مراتب تأثر و تنفر عموم روحانیت ایران به جهت دستگیرى اساتید بزرگ حوزة علمیة قم به مقامات مسئول ابلاغ گردد. ثانیاً پس از استیضاح مقامات مربوطه راجع به این عمل

ناوبری کتاب