صفحه ۱۸۳

متن اعلامیة حوزة علمیة قم در اعتراض به بازداشت آقایان حاج شیخ حسینعلى منتظرى و حاج شیخ عبدالرحیم ربانى شیرازیاسناد انقلاب اسلامی، ج 4، ص 149.

تاریخ: 1011345
بسمه تعالی

به اطلاع عموم می‌رساند که در آغاز بهار سال 45 دو تن از اساتید بزرگ حوزة علیمة قم آقایان حجة الاسلام آیت‌الله منتظرى و حجة الاسلام ربانى شیرازى از طرف سازمان سلب امنیت، دستگیر و به جاى نامعلومى اعزام شدند.

دستگیرى این دو شخصیت بزرگ حوزه علمیه قم بار دیگر ماسک سیاه حکومت ترور و اختناق ایران را پاره کرده و چهره مخوف ضد ملى و ضد دینى او را آشکار ساخت و براى چندمین بار ثابت کرد که تظاهر هیئت حاکمه ایران به اسلام صرفاً جنبه تزویر و عوامفریبى دارد و در واقع او خود را ملزم می‌داند که براى تأمین اغراض پلید دشمنان اسلام و اربابان جنایت پیشه خود، روحانیون و علما را که یگانه پشتوانه اسلامند منکوب کند. نیرو‌‌هاى مذهبى و ملى را درهم شکند. اسلام را از میان بردارد. پیشواى بزرگ اسلام، مرجع تقلید مسلمانان جهان، حضرت آیت‌الله العظمى آقاى خمینی، را از کشورش بیرون کند. زندانها را مملو از روحانیون و مردم آزاده کشور سازد. قشر‌‌هاى ملى و دموکراتیک را به بند بکشد. اعدام کند و نابود سازد. مراکز علم و دانش را بکوبد و ویران کند. قوانین مترقیه اسلام و قانون اساسى را یکى پس از دیگرى از بین ببرد تا هرگونه آثار آزادى و آزادیخواهى و استقلال طلبى از میان برود. آنگاه استعمارگران و امپریالیست‌هاى غربى با خیالى آسوده به چپاول در ایران ادامه دهند. کنسرسیوم غارتگر نفت، بلامانع منابع زرخیز و طلاى سیاه ایران را به یغما ببرند. سرجوخه‌‌‌هاى عربده‌کش آمریکایى با داشتن مصونیت، بدون تزلزل و هراس به عیاشى و تبهکارى در میهن عزیز ما مشغول باشند. حزب منفور صهیونیسم و دزدان فلسطین با آرامش خاطر، بازار اقتصاد، زراعت و همه منافع کشور ما را قبضه کنند.

با این خطر بزرگى که از طرف هیئت حاکمه ایران متوجه اسلام و ملت و مملکت است سکوت، سستی، غفلت و مسامحه گناهى است بزرگ و نابخشودنى و بر عموم طبقات بازارى و دانشگاهی، لشکرى و کشوری، کارگر و دهقان، شهرى و روستایی، همه و همه، لازم است که با حوزة علیمة قم که على رغم این تجاوزات، تضییقات، زجرها، حبسها، تبعیدها و قانون شکنیها به

ناوبری کتاب