صفحه ۱۱۴

متن تلگرام جمعى از روحانیان شهرستان نجف‌آباد به امام در پى انتقال معظم له از ترکیه به نجف اشرفاسناد انقلاب اسلامی، ج3، ص179.

تاریخ: مهر/1344

نجف اشرف

مرجع تقلید شیعه حضرت آیت‌الله العظمى آقاى خمینى مدظله العالی

انتقال حضرت عالى از ترکیه به عراقدربارة انتقال آیت‌الله خمینى از ترکیه به نجف اشرف ـ13مهرماه 1344 به همراه مرحوم آقا مصطفى ـ آیت‌الله منتظرى می‌گوید: "درباره انتقال آیت‌الله خمینى به ترکیه آنچه ما شنیدیم این بود که نمایندگان پارلمان ترکیه پس از اینکه فهمیده بودند آیت‌الله خمینى در ایران موقعیت دارد و مردم به وى علاقه مند هستند به دولت ترکیه اعتراض کرده بودند که مگر کشور ترکیه تبعیدگاه ایران است؟ و دولت ترکیه وقتى دیده بود که این قضیه به صلاح آن کشور نیست به دولت ایران گفته بود ما دیگر نمی‌توانیم ایشان را نگه داریم، لذا ناچار شدند آقاى خمینى را فرستادند نجف. آن وقت من یادم هست که مرحوم شهید مطهرى می‌گفتند کهدکتر اقبال گفته بوده پیشنهاد فرستادن آیت‌الله خمینى به نجف از ناحیه من بود، من گفتم ما ایشان را می‌فرستیم نجف توى دهان اژدهاها و افعیها، هم ما از دست او نجات پیدا می‌کنیم هم چون آنجا فحول علما هستند ایشان شکست می‌خورد و در حوزه نجف هضم می‌شود. در آن زمان روابط دولت ایران و عراق خوب بود، دولت ایران می‌گفت ما ایشان را آزاد کردیم، نمی‌گفتند به آنجا تبعید است، هدف آنها این بود که ایشان در نجف در مقابل آیت‌الله حکیم و آیت‌الله شاهرودى و آیت‌الله خوئى شکست بخورد و هضم بشود ولى اشتباه کرده بودند، چون اولا استقبال شایانى در کربلا از ایشان شد و آیت‌الله آقاى حاج سید محمد شیرازى در کربلا جاى نمازش را به ایشان داده بود، در نجف هم درس ایشان گل کرد، بعد کم کم شهریه هم شروع کردند، و در آنجا به عنوان یکى از آیات عظام مورد توجه قرار گرفتند"، همان، ج1، ص263 ـ 261؛ در بررسى و تحلیلى از نهضت امام خمینى آمده است: "رئیس ساواک شیراز گزارش کرده است: بین بازاریان و فرهنگیان از روز گذشته شایع شده، چند نفر از وکلاى مجلس ملى ترکیه نطقى در مجلس ایراد نموده، شدیدا‌‌ً به دولت ترکیه معترض و اظهار داشته‌اند، ترکیه زندان دولت ایران نیست. بازداشت خمینى در ترکیه موجب انزجار ملت ایران از ملت ترک خواهد بود. بنابر اعتراض وکلاى مذکور، دولت ترکیه به دولت ایران اطلاع می‌دهد که هرچه زودتر باید آقاى خمینى را از ترکیه خارج نمایند. دولت ایران هم آقاى خمینى را از ترکیه به تبریز و از تبریز به تهران آورده زندانى می‌نماید. ضمناً شایع است، چند نفر از رجال نزد خمینى رفته‌اند، که واسطه رفع نگرانى او با دولت شوند، لیکن آقاى خمینى اظهار داشته است خدا لعنت کند کسانى را که بخواهند واسطة آشتى من با دولت شوند"، ج 2، ص89. تا انداز‌ه‌اى موجب مسرت، ولى ملت ایران عموماً منتظر مراجعت حضرت عالى به حوزة علمیة قم هستند تا از افاضات و رهبری‌‌هاى شما بهره‌مند گردند. امید است در آتیه بسیار نزدیک این موفقیت حاصل شود.

حسینعلى منتظرى ـ عباس ایزدى ـ ابوالقاسم حججى ـ غلامرضا حجتى ـ سید محمود مدرس ـ سید جواد سجادى ـ ابراهیم توسلى ـ اسدالله فتاح الجنان ـ سید‌‌هادى طباطبایى ـ محمد على صالحى ـ محمد حسین کاظمى ـ سید کمال حسینى ـ حسین بهرامى ـ سید جعفر طباطبایى ـ سید اکبر حسینى ـ سید حسن‌ ‌هاشمى ـ محمد جعفر رحیمى ـ محمد على موحدى ـ سیدحسن حسینى ـ غلامرضا داورى ـ سید فخر‌ ‌هاشمى ـ حسین معزى ـ جعفر جعفرى ـ الاحقر محمد استکى ـ سید ولى الله موسوى

ناوبری کتاب