صفحه ۷

مجموعه در اختیار آنان گذارند، بر این اساسمتن رساله "توضیح المسائل" کنونی در زمان مرحوم آیت الله العظمی بروجردی قدس سره مطابق با نظرات و فتاوای ایشان تنظیم شد و به چاپ رسید. رساله معظم له نخستین رساله ای بود که برای رفع مشکلات دینی مردم و توضیح مسائل و احکام شرعی مورد نیاز جامعه تدوین شد و بدین جهت مورد استقبال مردم قرار گرفت.

پس از مرحوم آیت الله العظمی بروجردی قدس سره رساله های مراجع معظم تقلید نیز بر همین پایه و اساس دراختیار مقلدین آنان قرار گرفت، که از جمله رساله حضرات آیات عظام: حضرت آیه الله العظمی امام خمینی، حضرت آیه الله العظمی حکیم، حضرت آیه الله العظمی خوئی و حضرت آیه الله العظمی گلپایگانی قدس الله اسرارهم است که همگی از این روش پیروی نمودند.

با توجه به تقاضا و اصرار جمع کثیری از علما و نیز ارجاعات مکرر حضرت امام قدس سره به حضرت آیه الله العظمی منتظریمد ظله العالی رساله معظم له برای اولین بار در سال «1362ه. ش" انتشار یافت، این رساله با اینکه عمده مسائل مورد نیاز جامعه را دربر داشت و مباحثی همچون "نماز جمعه"، "حدود" و "قصاص و دیات" به آن افزوده شده بودولی فاقد پاره ای مسائل مورد نیاز بوده، که این مطلب از حجم استفتائات به ویژه در سالهای اخیر مشخص است،

معظم له در این بازنگری علاوه بر حذف مسائل غیر مورد ابتلا و درج مسائل مورد نیاز و فتاوای ازاین رو ایشان صلاح را بر این دیدند که رساله مجددا مورد بازنگری قرارگیرد. جدید، فشرده ای ازعقاید و اصول دین و نیز مختصری از احکام و مسائل: "اعتکاف"، "شفعه"، "مضاربه"، "مشاغل و درآمدها"، "مسابقات و سرگرمیها"، "معاشرت"، "نگاه و لمس و صدا"، "پوشش و زینت"، "اقرار"، "احیای زمینهای موات" و"قضاوت" را به توضیح المسائل پیشین افزوده اند، و در پایان ذیل عنوان "ملحقات" به شماری از "محرمات الهی" و نیزپاره ای از مسائل "حقوق" پرداخته اند.

امید است این مجموعه مورد استفاده همگان قرار گیرد و مورد قبول درگاه حضرت احدیت و رضایت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) واقع شود، ان شاء الله.

ناشر

ناوبری کتاب