صفحه ۶۰۹

از دین حنیف اسلام خارج می‎کند".وسائل الشیعه، کتاب الحج، باب 139 از ابواب (احکام العشره)، حدیث 1.

37 - "فتوی دادن بدون داشتن علم کافی"، از حضرت امام محمد باقر (ع) روایت شده است که فرمودند: "کسی که بدون داشتن علم و هدایت از سوی خداوند برای مردم فتوی دهد ملائکه رحمت و ملائکه عذاب او را لعنت می‎کنند، و گناه کسانی که به فتوای او عمل کرده اند به عهده اوست".وسائل الشیعه، کتاب القضاء، باب 4 از ابواب (صفات القاضی)، حدیث 1.

38 - "شهادت دادن به ناحق"، از حضرت امام جعفر صادق (ع) روایت شده است که فرمودند: "گواهی دهنده به دروغ از جای خود حرکت نمی کند مگر اینکه آتش دوزخ بر او واجب می‎شود".فروع کافی، کتاب الشهادات، باب (من شهد بالزور)، حدیث 2.

39 - "خودداری از شهادت دادن به حق"، خداوند متعال در قرآن کریم می‎فرماید: "ولاتکتموا الشهادة و من یکتمهافانه آثم قلبه و الله بما تعملون علیم"بقرة (2): 283. : "گواهی خود را پنهان مکنید، و هرکس از ادای شهادت خودداری ورزد هماناقلب گناهکاری دارد، و خداوند به آنچه انجام می‎دهید داناست".

40 - "راهزنی و سلب امنیت و آسایش مردم"، در روایتی از حضرت امام جعفر صادق (ع) نقل شده است که فرمودند:"این گونه افراد (محارب خدا و رسول (ص) محسوب گردیده) مشمول آیه "انما جزاء الذین یحاربون الله و رسوله..."مائده (5): 33 (همانا کیفر کسانی که با خدا و رسول خدا(ص) محاربه می‎کنند و در زمین برای فساد کوشش می‎کنند این است که کشته شوند یا به دار آویخته شوند و پای چپ آنان قطع شود و یا تبعید گردند). می‎شوند"برگرفته از وسائل الشیعه، کتاب الحدود و التعزیرات، باب 2 از ابواب (حد المحارب)، حدیث 2..

41 - "دزدی و اختلاس"، حضرت امام موسی کاظم (ع) از پیامبر اکرم (ص) نقل می‎کنند که آن حضرت فرمودند:"دزدی نمی کند شخص سارق در حالی که ایمان داشته باشد".برگرفته از وسائل الشیعه، کتاب الحدود و التعزیرات، باب 1 از ابواب (حد السرقه)، حدیث 4. یعنی سارق در حال دزدی ایمان ندارد.

42 - "کم فروشی"، خدای متعال در قرآن کریم می‎فرماید: "ویل للمطففین ‏ الذین اذا اکتالوا علی الناس یستوفون ‏ واذا کالوهم او وزنوهم یخسرون ‏ الایظن اولئک انهم مبعوثون ‏ لیوم عظیم یوم "وای برکم فروشان ! آنان که چون از مردم می‎ستانند پیمانه را برای یقوم الناس لرب العالمین":مطففین (83): 6_1.

ناوبری کتاب