صفحه ۸۶

خلفا و جانشینان حضرت مهدی (عج). از این جهت می‎توان گفت مستفاد از جمیع روایات مربوطه این است که پیامبراکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) درصدد افشا و اعلام این سر بزرگ نبوده اند و شاید در مخفی ماندن آن، مصالحی بوده است.

رجعت قبل از قیامت

(سؤال) رجعت امام حسین (ع) به چه معناست ؟ و چه کسانی رجعت خواهند نمود؟ آیا تمامی شهدا و ائمه (ع) رجعت می‎نمایند؟ آیا امام حسین و ائمه (ع) بعد از رجعت تا روز قیامت زنده خواهند ماند؟

جواب: اصل مسأله رجعت از اموری است که از نظر شیعه مسلم است؛ ولی کیفیت و نیز جزئیات مربوط به آن، قابل بحث و گفتگو است. در بعضی روایات آمده است که پیامبراکرم (ص) و نیز ائمه اطهار(ع) و از جمله امام علی و امام حسین (ع) همراه با اصحاب شهید خود، و همچنین دشمنان آن ها قبل از قیامت کبرا رجعت نموده، و آنان دشمنان خود را همسان آنچه بر ایشان روا داشتند مجازات می‎نمایند تا آن ها طعمی از عذاب دنیوی را بچشند.

امکان رجعت و تواتر اجمالی روایات آن

(سؤال) نظر شما درباره رجعت و این که بعضا گفته می‎شود: احادیث آن اعتباری ندارد، چیست ؟ و آیا قدر متیقن از رجعت، رجوع سه نفر از امامان (ع) است ؟

جواب: اخبار رجعت جدا زیاد است، ولی مضامین آن ها مختلف می‎باشد. بعضی دلالت می‎کند بر این که رجعت، عمومی نیست و مخصوص عده ای است و آن عده مؤمنین خالص و کفار و مشرکین محض می‎باشند.همان، ص 39، ح 1 و ص 52، ح 30.

ناوبری کتاب