صفحه ۸۵

جواب: در رابطه با مسأله بعد از حکومت حضرت مهدی (عج) روایات متعارضی وجود دارد، یک دسته اخبار رجعت است که مفاد آن ها این است که پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) به دنیا بر می‎گردند، و اولین کسی که از آنان برمی گردد حضرت امام حسین (ع) است.بحارالانوار، ج 53، ص 39، ح 1 و 2 و ص 53، ح 31 و ص 63 و 64، ح 54 و 55.

دسته دیگر روایاتی که از جمله آن ها روایت مذکور در سؤال است و دلالت می‎کنند بر این که بعد از امامت دوازده امام (ع) و انقضای مدت حکومت حضرت قائم (عج) دوازده مهدی می‎باشند که اولین آن ها فرزند آن حضرت است.همان، ص 145 - 149، ح 1 - 6. مرحوم مجلسی می‎گوید: این دسته اخبار مخالف با مشهور است و ممکن است به یکی از دو فرض آن ها را تأویل نمود:

1 - این که مراد از دوازده مهدی، پیامبراکرم (ص) و یازده امام باشد که بعد از انقضای حکومت حضرت مهدی (عج) و رجعت، آنان به هدایت مردم می‎پردازند. اما لازمه این احتمال این است که گفته شود حضرت قائم (عج) در زمان رجعت به دنیا بر نمی گردند.

2 - این که مراد از دوازده مهدی، اوصیا و نمایندگان حضرت مهدی (عج) هستند که همزمان با رجعت ائمه اطهار(ع) مردم را هدایت می‎کنند، و با وجود و حضور ائمه (ع) منافاتی ندارد، زیرا همان گونه که خود پیامبران و امامان (ع)، حجت های خداوند هستند، اوصیای آنان نیز حجت می‎باشند.همان.

دسته سوم روایاتی است که دلالت می‎کنند بر این که حضرت مهدی (عج) چهل روز قبل از قیامت از دنیا می‎روند و در این چهل روز دنیا هرج و مرج می‎شود.همان، ص 145 و 146، ح 4. این دسته از روایات، هم با روایات رجعت تعارض دارد و هم با روایات دال بر تعداد

ناوبری کتاب