صفحه ۷۹

جواب: وظیفه امام زمان (عج) در زمان غیبت جلوگیری از حوادثی که از ناحیه اشخاص جنایتکار رخ می‎دهد نیست، چنان که سایر امامان (ع) نیز چنین وظیفه ای نداشتند؛ پیامبراکرم (ص) نیز چنین مأموریتی نداشتند. آنان مأمور تبلیغ و ارشاد بودند؛ و عالم، عالم اختیار و امتحان است: (لیمیز الله الخبیث من الطیب ) ؛سوره انفال (8)، آیه 37. "تا خداوند پلید را از پاک جدا کند".

اعتقاد اهل سنت به حضرت مهدی (عج)

(سؤال) گسترش جهانی و حکومت عدل الهی در چه زمانی خواهد بود؟ و باور به ولایت حضرت مهدی (عج) را چند نفر از مشاهیر اهل سنت نقد کرده اند؟

جواب: از زمان آن کسی آگاه نیست، ولی اجمالا باید قلوب و دل ها آماده حکومت جهانی عدل الهی گردد و مسلمانان شرایط را برای ظهور حضرت مهدی (عج) فراهم نمایند. اصل مسأله حضرت مهدی (عج) در کتب اهل سنت و در روایات آن ها بسیار ذکر شده است، از جمله در "سنن ابن ماجه" در روایتی ام سلمه چنین نقل می‎کند: پیامبر(ص) فرمود: "المهدی من ولد فاطمه".سنن ابن ماجه، ج 2، ص 1368، ح 4086. و نیز به کتاب: "عقد الدرر فی اخبار المنتظر" که تألیف یکی از علمای معروف اهل سنت است مراجعه شود.

و لکن بعضی از اهل سنت می‎گویند: آن حضرت هنوز متولد نشده است، ولی این نظر را بسیاری از بزرگان آنان رد کرده اند. و تفصیل آن در این جا نمی گنجد، می‎توانید به کتاب "موعود ادیان" مراجعه نمایید.

مدت حکومت امام زمان (عج)

(سؤال) مدت حکومت امام زمان (عج) بعد از ظهور ایشان چه مدت است ؟ آیا این که آن حضرت به شهادت می‎رسند درست است یا خیر؟

ناوبری کتاب