صفحه ۶۷

دروغین است این است که می‎گویند در تورات است که: "عهد خدا به اسحاق می‎رسد و به اسماعیل نمی رسد". آیا اگر چنین جمله ای در تورات باشد قطعا تحریف جمله ای دیگر است ؟ آیا ممکن است پیامبر اسلام بین خودش تا اسماعیل، از فرزندان اسحاق هم باشد. مثل امام زمان که فرزند امام حسن مجتبی هم هست ؟ یا این که در تورات اصلی دو عبارت بوده...؟

جواب: احتمالی که شما به آن اشاره کردید بعید نیست. به علاوه مرحوم فخر الاسلام - کشیشی که در قرن اخیر مسلمان و شیعه شد - در کتاب معروف خود: "انیس الاعلام فی نصرة الاسلام" سی بشارت را از کتب عهدین نسبت به آمدن پیامبر اسلام (ص) استظهار و نقل کرده است که پنج بشارت آن از تورات می‎باشد، و بشارت چهارم آن که در باب 17 سفر تکوین تورات، آیه 20 ذکر شده است مربوط است به دعای حضرت ابراهیم (ع) در مورد حضرت اسماعیل (ع) که در اثر استجابت و قبولی آن دعا، خداوند، پیامبر اسلام (ص) و دوازده امام شیعه (ع) را از نسل حضرت اسماعیل (ع) قرار داد.انیس الاعلام، ج 2، ص 151 و 518. جهت اطلاع بیشتر به کتاب فوق مراجعه شود.

یادآوری می‎شود: با وجود چنین بشارت هایی در تورات، اناجیل، زبور و غیره نسبت به بعثت پیامبر اسلام (ص)، و نیز با توجه به تحریف های بزرگی که توسط یهود و نصارا در کتب عهدین انجام شده و در کتاب مذکور به تفصیل آن ها را برشمرده است همان، ج 1، باب 2، ص 227 به بعد. چگونه می‎توان باور کرد که جمله مورد سؤال توسط یهود که دشمنان متعصب اسلام بوده و هستند جعل نشده باشد؟

نبوت و امامت در سنین قبل از بلوغ

(سؤال) غیر از دلایل نقلی بر نبوت و امامت حضرات معصومین (ع) در سنین قبل از بلوغ، چه دلایل عقلی وجود دارد؟ برخی می‎گویند: کسی که مراحل تربیتی را طی نکرده باشد و با مشقت های این راه مأنوس نباشد، الگوی مناسبی برای افراد عادی نمی تواند باشد.

ناوبری کتاب