صفحه ۴۸۱

شرایط اجرای حدود در زمان غیبت

(سؤال) مستدعی است نسبت به مسائل زیرنظر مبارک را مرقوم فرمایید:

1 - اصولا در زمان غیبت حضرت ولی عصر (عج) آیا اجرای حدود الهی جایز است ؟

2 - در صورت مثبت بودن جواب سؤال فوق، آیا حدود باید در محضر مردم جاری شود؟ و اگر چنین است چه تعدادی از مردم حضورشان لازم است ؟

3 - در فرض لزوم اجرای حدود در ملا عام، آیا در این زمان که حساسیت های ویژه خارجی و داخلی نسبت به این مسأله مطرح است می‎توان آن را ترک کرد؟

جواب: 1 - تشریع حدود الهی به منظور تعدیل و اصلاح جامعه و دفع مفاسد بوده و نمی توان گفت که در زمان غیبت حضرت ولی عصر (عج) - هرچند غیبت طولانی شود - خداوند صلاح جامعه و دفع مفاسد را نخواسته است؛ منتها اجرای حدود شرایطی دارد، و از جمله این که توسط حاکمیت شرعی صالح - هر چند در منطقه خاصی - انجام شود، و نیز مستلزم عوارض سوء مهمی در جامعه نباشد.

2 - هدف از اجرای حدود انتقامجویی از مجرم نیست، بلکه تنبه مجرم و عبرت دیگران است. مثلا در رابطه با حد زنا در قرآن کریم می‎خوانیم: (ولیشهد عذابهما طائفة من المؤمنین ) ؛سوره نور (24)، آیه 2. "باید مجازات آن دو [مرد و زن زناکار] را دسته ای از مردم مؤمن مشاهده کنند".

ذکر "مؤمنین" برای این است که آنان که قولشان معتبر و حجت است گواهی دهند تا خبر اجمالا منتشر شود و باعث تنبه و عبرت دیگران شود، نه این که همه اقشار حتی رجاله ها و فضول الرجال اجتماع کنند و جنجال بر پا شود و درنتیجه عکس العمل های تند را در پی داشته باشد. در این رابطه بجاست به باب 22 از ابواب مقدمات الحدود "وسائل" مراجعه شود.وسائل الشیعة، ج 28، ص 45، باب 22، ح 1.

ناوبری کتاب