صفحه ۴۳۷

به مجتهد و متخصص آن فن مراجعه می‎کند. بنابراین در این مسأله نیز باید به مجتهدین و فقها مراجعه و بر طبق فتوای آنان عمل شود، و احدی از فقهای شیعه قائل به حرمت ازدواج سیده با غیر سید نشده است. و رسوم محلی حجت شرعی نیستند.

ملاعبه و استحقاق تمام مهر

(سؤال) اگر زوجه باکره بدون دخول و قصد انزال توسط مرد با وی ملاعبه کند و منی زوج سهوا جذب رحم زوجه شده و حمل بردارد، آیا زوجه مستحق همه مهریه است ؟ و در فرض استحقاق نصف، آیا ارش بکارت هم می‎گیرد؟

جواب: در مفروض سؤال ظاهرا زوجه مستحق همه مهر می‎باشد، زیرا در اثر تولد بچه بکارت زائل می‎شود. و بر این معنا دلالت دارد برخی روایات، بدین مضمون که: مردی با همسر خود همبستر شد و زن بلافاصله با دختری باکره مساحقه نمود و نطفه به رحم آن دختر منتقل شد. امام مجتبی (ع) فرمودند: مهر دختر باکره بر عهده آن زن است، زیرا در اثر خروج بچه بکارت آن دختر زائل می‎شود.وسائل الشیعة، ج 28، ص 167، باب 3، ح 1. ولی احوط نسبت به مازاد بر نصف مهر در مفروض سؤال تصالح است، چون دخول واقع نشده است.

مهریه زن در صورت فوت شوهر قبل از زفاف

(سؤال) در صورتی که عقد واقع گردد ولی قبل از دخول، شوهر در اثر تصادفی فوت نماید، آیا زن مستحق کل مهر خواهد بود، یا در این مورد خاص نظر دیگری دارید؟

در مورد سؤال فوق آیا می‎توان در دو مثال ذیل تفاوت قائل شد:

الف - عقدی واقع می‎گردد، عروس و داماد طبق رسم معمول برای رفتن به خانه داماد در اتومبیل می‎نشینند و در بین راه داماد در اثر تصادف فوت می‎کند.

ناوبری کتاب