صفحه ۴۳۶

و از امام صادق (ع) منقول است که فرمود: "یا شقرانی ! ان الحسن من کل أحد حسن و انه منک أحسن لمکانک منا و ان القبیح من کل أحد قبیح و انه منک أقبح"؛بحارالانوار، ج 47، ص 349، ح 50. "ای شقرانی ! همانا کار نیک از هرکس نیکو است اما از تو نیکوتر است چرا که تو به ما منسوبی، و قبیح از هرکس که باشد قبیح است اما از تو زشت تر و قبیح تر است".

5 و 6 - عقد سیده برای غیر سید شرعا جایز و حلال است، و عمل به آنچه خدا حلال کرده اهانت محسوب نمی شود. و حکم خدا و گفتار و کردار پیامبر(ص) وائمه (ع) مقدم بر رویه و تعصب قومی است. و کسی که در این زمینه مرتکب قتل می‎شود مستحق قصاص و مورد لعن و غضب خداوند و گرفتار عذاب همیشگی خداوند خواهد بود. (و من یقتل مؤمنا متعمدا فجزاؤه جهنم خالدا فیها و غضب الله علیه و لعنه و اعد له عذابا عظیما) .سوره نساء (4)، آیه 93. و برای برطرف شدن این فرهنگ نادرست لازم است گفتار و سیره پیامبراکرم (ص) و ائمه طاهرین (ع) که اساس سیادت می‎باشند به آن ها آموخته شود نه این که تحت تأثیر فضای آن دیار احکام شرع نادیده گرفته شود. محور عمل ما مسلمانان قرآن کریم است، و در سوره حجرات می‎خوانیم: (یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقکم ان الله علیم خبیر) ؛سوره حجرات (49)، آیه 13. "ای مردم ما شما را از جنس نر و ماده آفریدیم و شما را گروه گروه و طایفه طایفه قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید، همانا بهترین شما با تقواترین شماست، همانا خدا عالم و خبیر است".

7 - این گونه وصیت ها که با سیره پیامبر(ص) و ائمه معصومین (ع) موافق نیست و هیچ گونه نفع دنیوی و اخروی و نیز مبنای مذهبی ندارد نافذ نبوده و عمل به آن لازم نیست.

ضمنا سیره عقلای جهان مستمر است بر این که غیر مجتهد و متخصص در هر فنی

ناوبری کتاب