صفحه ۴۲۷

حقوق خانواده

حق والدین

(سؤال) پدری دارم 65 ساله که به هیچ صراطی مستقیم نیست، به خاطر شرایط مالی که در ایران داشتند ایشان و مادرم را به آمریکا آوردم و پس از شانزده سال درس خواندن و تحمل هر کاری وضع من نسبتا خوب شد. اما آن ها مخصوصا پدرم اخلاق بچه گانه دارند و من حتی المقدور از آن ها مواظبت می‎کنم. اگر ممکن است چند جمله از صله رحم و محبت به پدر و مادر از نظر اسلام برای من بگویید.

جواب: در قرآن کریم می‎خوانیم: (و قضی ربک ألا تعبدوا الا ایاه و بالوالدین احسانا) ؛سوره اسراء (17)، آیه 23. "[ای پیامبر] پروردگار تو حکم کرد که بجز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید". خداوند در این آیه شریفه پس از سفارش به توحید و عبادت خدا، به احسان نسبت به والدین سفارش می‎کند.

و در حدیثی وارد شده است که روزی رسول خدا(ص) در بین اصحاب خود سه بار فرموده اند: "رغم أنفه"؛ یعنی: "بینی او به خاک مالیده شود و هلاک گردد". عرض کردند یا رسول الله ! به چه کسی نفرین می‎کنید؟ فرمودند: "به کسی که پدر و مادر یا یکی از آنان را درک کند و بهشت خداوند را برای خود نخرد".مجمع البیان، ج 6، ص 241. منظور آن حضرت این است که از راه برخورد با اخلاق حسنه و خدمت و احسان به پدر و مادر انسان می‎تواند بهشت خداوند را برای خود به دست آورد.

ناوبری کتاب