صفحه ۴۱۲

حقوق اقلیت های دینی

(سؤال) به نظر حضرت عالی چگونه می‎توان حقوق اقلیت های دینی را در ظل یک حکومت اسلامی تضمین نمود؟ چرا در بعضی موارد آنان زندانی شده و یا حقوقشان قطع می‎شود؟

جواب: اگر اقلیت های دینی از پست و موقعیت اجتماعی خویش سوء استفاده نکنند و به شرایط ذمه (تعهدات قانونی) عمل نمایند، حقوق آنان به عنوان انسان شهروند باید رعایت شود، و بازداشت و یا قطع حقوق آنان برخلاف عدالت است. و عمل بعضی افراد غیر متعهد معیار حق و عدالت و حکومت اسلامی نیست.

هتک حرمت و افشاگری

(سؤال) در مورد افشاگری که گاهی با پرونده سازی ارتباط مستقیم دارد توضیح دهید، و آیا افشاگری حتی اگر مطلوب حکومت نباشد جایز است ؟ در چه شرایطی، افشاگری جایز است ؟ چرا فقط محکوم به رعایت اخلاق اسلامی هستیم در حالی که دیگران که نمایندگی از حکومت را دارند مقید به این عمل نیستند...؟

جواب: افشاگری ها معمولا با هتک حرمت اشخاص و تضییع حقوق یا غیبت و تهمت همراه است. بلی اگر فقط متضمن انتقاد سازنده و منطقی باشد و هیچ گونه هتک حرمت و توهین و تجاوز به حقی در آن نباشد، اشکالی ندارد؛ بلکه چه بسا اگر رفع ظلم و احقاق حقی متوقف بر آن باشد، افشاگری در همین محدوده لازم باشد. عموم آیه شریفه: (لایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم ) ؛سوره نساء (4)، آیه 148. "خداوند آشکار نمودن سخن بد را دوست ندارد، جز در مورد کسی که به او ظلم شده است" نیز بر آن دلالت دارد.

ناوبری کتاب