صفحه ۲۶۷

ولی خداوند با اعجاز، کتابی را که بعدا بر او نازل کرد در طفولیت بر قلب و روح شریف آن حضرت نازل نمود و او را در همان هنگام پیامبر قرار داد و از آن کتاب آگاه نمود. با توجه به این موضوع چه اشکالی دارد حضرت علی (ع) که مطابق آیه شریفه مباهله: (فقل تعالوا ندع ابنائنا و ابنائکم و نسائنا و نسائکم و انفسنا و انفسکم ثم نبتهل...) سوره آل عمران (3)، آیه 61. نفس و جان پیامبراکرم (ص) شمرده شده است صلاحیت آن را داشته باشد که همچون حضرت عیسی (ع) که در طفولیت از کتاب آسمانی (انجیل) آگاه شد، از کتاب آسمانی خاتم یعنی قرآن که بعدا بر پیامبر نازل می‎شود در طفولیت آگاه شود؟ بلکه می‎توان گفت: لازمه این که حضرت علی (ع) در آیه مباهله نفس و جان پیامبر(ص) شمرده شده برتر بودن آن حضرت از پیامبران گذشته است؛ چنان که پیامبر اسلام (ص) برتر از سایر پیامبران می‎باشند.

و اما در مورد این که گفته شده چرا مردم عرب این حادثه بزرگ را هیچ گاه به یاد نداشته اند، یادآور می‎شویم، اولا: بسیاری از فضائل و ویژگی های عترت پیامبر(ص) توسط حاکمیت های فاسد و غاصب بنی امیه و بنی عباس مکتوم و مخفی مانده است. ثانیا: در نکته اول، از کتاب های "الکفایة"، "ازالة الخفاء" و "شرح قصیده عینیه" نقل شد که این حادثه در دنیا مشهور و معروف بوده است.

مالکیت فدک

(سؤال) مدتی است که در بعضی محافل مطرح می‎شود که عقیده شما این است که فدک جزء اموال مسلمین بوده و گرفتن آن توسط خلفا اشکالی نداشته است؛ این جانب که یکی از مقلدین شما هستم تصمیم گرفتم مسأله را از خود جناب عالی سؤال کنم، لطفا نظر خودتان را بیان فرمایید. ضمنا هسته مرکزی شیعه در چه زمانی شکل گرفت ؟

جواب: موضوع نامبرده تهمتی است ناروا. در این که فدک در اختیار پیامبراکرم (ص) بود، و

ناوبری کتاب