صفحه ۲۵۴

شنیده ام. و در هرحال، بنابر نقل تواریخ، خلیفه پس از ازدواج با دختر حضرت امیر(ع) به قتل رسید و با او همبستر نشد. و نامگذاری به اسامی ذکر شده در فرهنگ آن زمان امر عادی بوده و دلیل بر خوب دانستن یا بد دانستن صاحب آن اسم نبوده است.

امام علی 7 اولین مرد مسلمان

(سؤال) شیعیان می‎گویند که علی بن ابی طالب اولین مرد مسلمان بوده است، ولی این عقیده تا اندازه ای مورد خدشه است؛ زیرا علی (ع) در هنگام بعثت تنها ده سال داشته است و قهرا نمی توان وی را یک مرد کامل به شمار آورد. همچنین وی پسرخوانده پیامبر(ص) بود و مسلما کودکان اگر والدینشان بگویند ماست سیاه است می‎گویند سیاه است ! (بنده خود یک مسلمانم و - نعوذ بالله - قصد اهانت به دین اسلام را ندارم) حال چه مزیتی دارد که علی (ع) را در ده سالگی اولین مرد مسلمان بدانیم ؟ و اگر این عقیده درست نباشد آیا نباید ابوبکر را اولین مرد مسلمان بدانیم ؟

جواب: حضرت علی (ع) پسرخوانده پیامبر(ص) نبودند، اما بنابر نقل تواریخ، در سن کودکی در اثر کثرت عائله پدرشان - ابوطالب رضوان الله علیه - و عدم توانایی مالی او، تحت سرپرستی پیامبر(ص) در آمدند. و آن حضرت در اثر ویژگی های روحی و فهم و استعداد فوق العاده که همواره در حضرت علی (ع) مشاهده می‎کردند بسیار به او علاقه مند و در تعلیم معارف حقه و مکارم اخلاق به او کوشا بودند. و همین توجه خاص پیامبراکرم (ص) به او بهترین دلیل بر وجود ویژگی های مذکور در آن حضرت می‎باشد. در تاریخ بسیار نوجوانانی بوده اند که از همان دوران کودکی آثار نبوغ و استعداد فوق العاده داشته اند.در رابطه با امکان فوق العاده بودن فهم و استعداد برخی نوجوانان به خبر زیر توجه شود: ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از نیومکزیکو گزارش داد، سخنرانی "مک سیمیلیانو" کودک نابغه شش ساله در مورد چگونگی درمان پوکی استخوان به قدری علمی بود که دانشجویان پزشکی دانشکده ایالت نیومکزیکوی آمریکا از درک آن عاجز بودند. مدیر دانشکده فوق، روبرتو کاما شو گفت: مک سیمیلیانو توان عجیبی برای تفسیر و حفظ دارد و سخنرانی های این کودک نابغه بدون اتکاء به نوشته است. وی تصریح کرد به رغم این که آزمایش بهره هوشی از این کودک گرفته نشده ولی اطلاعات وی فوق العاده است. توان خارق العاده این کودک در سه سالگی زمانی نمایان شد که او توانست پایتخت تمامی کشورهای جهان را حفظ کند.

ناوبری کتاب