صفحه ۲۴۲

آنان را به قتل رسانده باشند.

یادآوری می‎شود: در تاریخ یهود از صدر اسلام تاکنون، یهود در هر فرصتی سعی کرده اند خود را ملتی مظلوم معرفی نمایند تا بتوانند به آسانی به برنامه های گسترده و طویل و عریض خود در گوشه و کنار دنیا بپردازند.

سیلی زدن به حضرت زهرا(س)

(سؤال) آیا سیلی زدن عمر به صورت حضرت زهرا(س) واقعیت دارد یا خیر؟

جواب: اسائه ادب نسبت به حضرت زهرا(س) و زدن آن مظلومه اهل بیت توسط خلیفه دوم در کتاب های متعددی از اهل سنت ذکر شده است، از آن جمله:

1 - "شرح نهج البلاغه" نوشته ابن ابی الحدید،شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج 14، ص 192 و 193. نامبرده جریان فوق را ضمن نقل قضیه ای از استادش نقل کرده و سپس می‎گوید: استادم به من گفت: این داستان را از قول من نقل نکن.

2 - صاحب کتاب "عبقات الانوار" از کتاب "الوافی بالوفیات" تألیف صلاح الدین صفدی - که از علمای اهل سنت است - نقل می‎کند که عمر در جریان گرفتن بیعت از حضرت علی (ع) آن چنان ضربتی بر شکم حضرت فاطمه (س) وارد نمود که محسن آن حضرت سقط شد.الوافی بالوفیات، ج 6، ص 17.

3 - شهرستانی در "ملل و نحل" از نظام بن ابراهیم بن یسار که از علمای اهل سنت در قرن دوم است، جریان ضربت عمر به شکم حضرت زهرا(س) و سقط شدن محسن را نقل کرده است.ملل و نحل، ج 7، ص 32 و 59.

4 - ذهبی که از علمای معروف اهل سنت است در کتاب خود "میزان الاعتدال" در شرح حال ابن ابی دارم از قول محمد بن احمد بن حماد کوفی نقل کرده که "ابن ابی

ناوبری کتاب