صفحه ۲۳۰

4 - معصومین (ع) نیازی به استخاره نداشتند.

برای اطلاع بیشتر می‎توانید به کتاب های: "بحارالانوار، جلد 91، باب استخاره و تفأل به قرآن"، "فتح الابواب، سید بن طاووس" و "مصباح کفعمی" و "وسائل الشیعة، جلد 5، ابواب 2 و 6 و 8 از ابواب صلاة الاستخاره" مراجعه نمایید.

زیارت ناحیه

(سؤال) آیا زیارت ناحیه مقدسه از نظر سند معتبر است ؟

جواب: زیارت مذکور را بعضی از بزرگان از جمله سید بن طاووس در "مصباح الزائر"، از سید مرتضی و محمد بن المشهدی در "المزار الکبیر"مصباح الزائر، ص 225؛ المزار الکبیر، ص 496. نقل کرده اند و آن را از ناحیه مقدسه می‎دانند.

ثواب صبر و انتظار

(سؤال) لطفا در مورد ثواب صبر برای ظهور امام زمان (عج) مطلبی ذکر کنید.

جواب: در حدیثی از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است: "انتظروا الفرج و لاتیأسوا من روح الله فان أحب الاعمال الی الله عزوجل انتظار الفرج"؛بحارالانوار، ج 10، ص 94. "منتظر فرج باشید و از رحمت و نسیم الهی مأیوس نشوید؛ همانا بهترین اعمال نزد خداوند انتظار فرج است".

و از امام چهارم (ع) نقل شده است: "تمتد الغیبة بولی الله الثانی عشر من أوصیاء رسول الله (ص) و الائمة بعده. یا أباخالد! ان أهل زمان غیبته القائلون بامامته، المنتظرون لظهوره أفضل أهل کل زمان، لان الله - تعالی ذکره - أعطاهم من العقول و الافهام و المعرفة ما صارت به الغیبة عندهم بمنزلة المشاهدة، و جعلهم فی ذلک الزمان بمنزلة المجاهدین

ناوبری کتاب