صفحه ۲۲۶

کرامت انسانی در عزاداری ها

(سؤال) حکم کف زدن در مجالس عروسی و مجالس جشن اهل بیت (ع) چیست ؟ و آیا مداحی آقایان که بعضا از الفاظ زشت استفاده می‎کنند و خود را در حد یک حیوان نزد اهل بیت می‎خوانند، جایز است یا خیر؟

جواب: گرچه دلیلی بر حرمت کف زدن وجود ندارد، ولی مراسم جشن و سرور و مداحی اهل بیت (ع) باید با احترام ویژه و مناسب با شأن آن حضرات برگزار شود؛ و از به کار بردن هرگونه لفظ و تعبیری که با کرامت انسانی - که مورد تأکید آنان است منافاتی داشته باشد، پرهیز شود.

روش های عزاداری برای امام حسین (ع)

(سؤال) 1 - آیا ائمه معصومین (ع) به مشکی پوشیدن و مشکی کردن مساجد به خاطر شهادت امام حسین (ع) سفارش کرده اند؟ حکم قطعی در این موارد از نظر ائمه ما چیست ؟

2 - آیا حدیثی پیرامون سینه زنی، زنجیر زنی، طبل زنی، سنج و مانند آن برای عزاداری امام حسین (ع) داریم و یا یکی از آداب و رسوم ایرانیان در عزاداری است ؟

3 - آیا نامیدن خود به عنوان سگ امام حسین (ع) معنا دارد و پسندیده است ؟

4 - منظور از لخت شدن مردها و سینه زنی برای امام حسین (ع) چیست ؟ و آیا شنیدن صدای آنان برای زنان حرام است ؟

5 - آیا در دین اسلام سفارش شده که انسان در عزاداری امام حسین (ع) به صورت خود لطمه وارد کند و حتی آن را خون بیندازد؟ و آیا در زمان امامان (ع) برای عزای حسینی چنین کارهایی می‎کردند؟

جواب: 1 و 2 - امور ذکر شده در عرف فعلی جامعه نوعی عزاداری و اظهار غم و اندوه برای شهادت حضرت ابا عبدالله (ع) می‎باشد و اشکالی ندارد. اصل جزع و

ناوبری کتاب