صفحه ۲۲۰

با تشکیکاتی مواجه شده ایم.

جواب: زیارت جامعه کبیره از زیارت های معروف است که شیخ صدوق و شیخ طوسی" آن را از حضرت امام هادی (ع) نقل کرده اند. مرحوم مجلسی اول در کتاب "روضة المتقین"، پس از اشاره به مکاشفه ای که برای او بین حالت خواب و بیداری واقع شده، و در آن مکاشفه، زیارت جامعه که توسط آن مرحوم خوانده شد مورد تأیید حضرت صاحب الامر (عج) قرار گرفت، می‎گوید: "حاصل مطلب این است که شکی نیست که این زیارت از حضرت ابی الحسن الهادی (ع) با تقریر و تأیید حضرت صاحب الامر (عج) است و کامل ترین و بهترین زیارت ها می‎باشد...".روضة المتقین، ج 5، ص 452.

یادآوری می‎شود: متن زیارت جامعه کبیره مشتمل است بر فضائل و مناقب زیادی از ائمه اطهار(ع) و خواندن آن به قصد تقرب به سوی خدای متعال و امید ثواب قطعا بدون اشکال است، بلکه جدا مطلوب خواهد بود و نباید به تشکیکاتی که درباره آن القاء می‎شود اعتنا نمود.

و افرادی که در سند آن می‎باشند معمولا مورد مدح یا توثیق قرار گرفته اند جز موسی بن عبدالله نخعی که زیارت را از حضرت امام هادی (ع) نقل می‎کند. نامبرده نه توثیق شده است و نه تضعیف؛ ولی شاید نقل زیارت از او توسط امثال صدوق و شیخ طوسی" و افراد واقع در سند که تا حدودی مورد مدح می‎باشند موجب توثیق او باشد. علاوه بر این که مضمون آن زیارت به قدری بلند است که جعل آن توسط انسان عادی مانند موسی بن عبدالله نخعی و امثال او در نهایت بعد و غرابت است.

توسل به معصومین: و لمس ضریح آنان

(سؤال) گاهی از بعضی افراد شنیده می‎شود که برای زیارت پیامبر و امامان (ع) لازم نیست به ضریح آنان نزدیک شویم، بلکه همان زیارت از مکانی نزدیک به ضریح

ناوبری کتاب