صفحه ۲۱۷

صحت سند آن ها ندارد، بلکه کافی است آن ها به قصد رجاء ثواب و مطلوب بودن خوانده شوند.

دعا در حائر حسینی

(سؤال) سبب تفاوت وعده اجابت دعا تحت قبه حضرت سیدالشهداء(ع) با عموم وعده اجابت دعا چه چیز است ؟

جواب: هر دعایی مقتضی اجابت در آن وجود دارد، منتهی الامر تأثیر این اقتضا مشروط به عدم موانع و یا وجود بعضی شرایط می‎باشد. موانع استجابت دعا و شرایط آن زیاد است که در روایات به طور مشروح ذکر شده است. و از جمله شرایط استجابت یا حسن و سرعت اجابت آن، زمان های خاص و مکان های ویژه می‎باشد. و یکی از مکان هایی که در استجابت دعا تأثیر دارد، جوار و حرم مطهر حضرت سیدالشهداء(ع) می‎باشد.

ذکر نادعلی

(سؤال) ما جمعی از شیعیان هر هفته شنبه ها مجلس داریم و بعد از ذکر "لا اله الا الله"، ذکر "نادعلی" را 110 بار تکرار می‎کنیم. سؤال این است که آیا این کار اشکال فقهی دارد؟ به خاطر این که این مسکین پس از خواندن کتاب شب های پیشاور به شک افتادم. راهنمایی آن بزرگوار حلا ل این مشکل خواهد شد، ان شاء الله.

جواب: تکرار ذکر "لا اله الا الله" خوب و پسندیده و تشکیل مجالس انس و ذکر فضائل امیرالمؤمنین (ع) و سایر معصومین (ع) نیز کار خوبی است؛ ولی "نادعلی" یک ذکر مأثور نیست، لیکن اگر به قصد ورود نگویید، و هدف توسل به حضرت امیرالمؤمنین (ع) و شفیع قرار دادن آن حضرت نزد خدا باشد و از گفتار و کلمات غلوآمیز پرهیز شود مانعی ندارد. آنچه مضر است غلو نسبت به آن حضرت و سایر ائمه (ع) و نادیده گرفتن عبودیت آن بزرگواران در برابر خدای واحد احد است.

ناوبری کتاب