صفحه ۲۱۳

الله المستودع" تعبیر شده است.بحارالانوار، ج 99، ص 16. و احتمال دارد مقصود حضرت مهدی (عج) باشد؛ چنان که محتمل است اسرار نبوت و امامت مقصود باشد. چنان که این احتمال نیز وجود دارد که مقصود از "سر مستودع" فرزند سقط شده حضرت فاطمه زهرا(س) باشد.

توصیه ای در مورد دعا

(سؤال) لطف بفرمایید دعایی برای بنده گناهکار با دست خط شریفتان مرحمت فرمایید.

جواب: در قرآن کریم و احادیث شریفه نسبت به دعا بسیار سفارش شده است. دعا به معنای خواندن خدا است و روح عبادت در دعا متبلور است؛ و لازم نیست به عربی باشد، بلکه به هر زبان انجام شود خوب است. در قرآن کریم می‎خوانیم: (قل ما یعبؤا بکم ربی لولا دعاؤکم) ؛سوره فرقان (25)، آیه 77. "بگو اگر دعای شما نباشد پروردگار من به شما اعتنایی نخواهد کرد".

یکی از دعاهای عالیة المضامین این دعا است و من آن را زیاد می‎خوانم و در کتاب "مفاتیح" در اعمال ماه شعبان ذکر شده است: "اللهم اقسم لنا من خشیتک ما یحول بیننا و بین معصیتک، و من طاعتک ما تبلغنا به رضوانک، و من الیقین ما یهون علینا به مصیبات الدنیا. اللهم أمتعنا باسماعنا و أبصارنا و قوتنا ما أحییتنا، واجعله الوارث منا، واجعل ثارنا علی من ظلمنا، وانصرنا علی من عادانا، و لاتجعل مصیبتنا فی دیننا، و لاتجعل الدنیا أکبر همنا، و لامبلغ علمنا، و لاتسلط علینا من لایرحمنا، برحمتک یا أرحم الراحمین"؛مستدرک الوسائل، ج 6، ص 286. "خداوندا! از خوف و خشیت خودت قسمتی به ما عطا بفرما که بین ما و معصیت تو مانع شود، و از اطاعتت قدری نصیب ما کن که ما را به مقام رضوان تو برساند، و از یقین قسمتی به ما عنایت کن که به واسطه آن تحمل مصائب دنیا بر ما آسان شود.

ناوبری کتاب