صفحه ۱۴۳

دفاع جایز نیست.

3 - و از امام صادق (ع) به وسیله پدران آن حضرت از پیامبراکرم (ص) نقل شده: "من لطم خد امرئ مسلم أو وجهه بدد الله عظامه یوم القیامة و حشر مغلولا حتی یدخل جهنم الا أن یتوب"؛همان، ص 23، ح 8. "هرکس به گونه یا روی مرد مسلمان سیلی بزند خدا در قیامت استخوان های او را از یکدیگر جدا می‎کند و با غل محشور می‎گردد تا وارد جهنم شود، مگر این که توبه نماید".

9 - اهمیت حفظ آبرو و اسرار مردم

یکی از اموری که دین مقدس اسلام بسیار به آن اهمیت داده است آبروی مردم است. هویت و شخصیت انسان به آبروی اجتماعی اوست. هر فردی با آبرو و حیثیت اجتماعی خود می‎تواند منشاء برکات و خدماتی در جامعه باشد، و خردکردن شخصیت اجتماعی هر فرد در ردیف اعدام فیزیکی او می‎باشد. و بالاخره تفتیش عقاید مردم و تجسس و سوء ظن و تفحص در زندگی خصوصی و کشف اسرار و افشاگری نسبت به آنان برخلاف عقل و شرع و قانون است. در قرآن کریم می‎خوانیم: (یا أیها الذین آمنوا اجتنبوا کثیرا من الظن ان بعض الظن اثم و لاتجسسوا و لایغتب بعضکم بعضا) ؛سوره حجرات (49)، آیه 12. "ای کسانی که ایمان آورده اید از بسیاری از گمان ها بپرهیزید، برخی گمان ها گناه است، و جستجو نکنید و غیبت یکدیگر نکنید".

و در حدیثی که شیخ انصاری (ره) در کتاب "مکاسب" در مسأله غیبت از رسول خدا(ص) نقل کرده می‎خوانیم: "ان الدرهم یصیبه الرجل من الربا أعظم عندالله فی الخطیئة من ستة و ثلاثین زنیة یزنیها الرجل؛ ان أربی الربا عرض الرجل المسلم"؛کتاب المکاسب، ج 1، ص 316؛ بحارالانوار، ج 72، ص 222؛ الدر المنثور، ج 1، ص 364. "یک درهم از ربا به مردی برسد نزد خدا از سی وشش زنا بزرگ تر است، و رباترین رباها آبروی مرد مسلمان است".

ناوبری کتاب