صفحه ۱۳۴

اذهبوا فانتم الطلقاء، فعفا عنهم"؛الکامل فی التاریخ، ابن اثیر، ج 2، ص 252. "ای طایفه قریش من با شما چه کنم ؟ گفتند: خوبی، تو برادر بزرگوار و فرزند برادر بزرگوار هستی، فرمودند: بروید همه آزادید و از همه گذشت کردند". در صورتی که جنگ های بدر و احد و خیبر و امثال آن ها را قریش علیه مسلمین برپا نمودند و چقدر به اسلام ضربه زدند. پیامبر(ص) حتی ابوسفیان و هند و وحشی قاتل حمزه را بخشیدند بلکه خانه ابوسفیان را که آتش بیار معرکه ها بود محل امن قرار داده و فرمودند: هر کسی داخل خانه ابوسفیان شود در امان است.

و از کتاب "دعائم الاسلام" نقل شده است که پس از پیروزی امیرالمؤمنین (ع) در جنگ جمل که طلحه و زبیر و عایشه آن را به راه انداخته بودند، حضرت دستور دادند مجروحین آنان را نکشید، و فراریان را تعقیب ننمایید و هرکس سلاح خود را زمین گذاشت در امان است. سپس حضرت با یاران خود تشریف آوردند به منزلی که در یک حجره آن عایشه و در حجره دیگر مروان حکم و یارانش و در حجره سوم عبدالله بن زبیر بود. از اصبغ بن نباته پرسیده شد چرا آنان را زنده گذاشتید؟ اصبغ گفت: ما دست به شمشیر بردیم و منتظر دستور حضرت شدیم، ولی حضرت همه آنان را بخشیدنددعائم الاسلام، ج 1، ص 394؛ مستدرک الوسائل، ج 11، ص 51، باب 22، ح 1. و حتی عایشه را خیلی محترمانه با جمعی محافظ زن به مدینه فرستادند.

این بود سیره رسول خدا(ص) و امیرالمؤمنین (ع) با دشمن شکست خورده. چرا که هنگام جنگ باید شجاعانه ایستاد ولی پس از پیروزی جای عفو و گذشت است نه انتقام جویی.

3 - اجرای حدود با این که برای برخی از گناهان بزرگ حد خاصی تعیین شده، ولی در این رابطه فروعی نیز تشریع گردیده است:

ناوبری کتاب