صفحه ۱۱۳

جواب: در کتاب شریف "کافی" از جابر نقل شده که امام باقر(ع) فرمودند: "یا جابر! أیکتفی من ینتحل التشیع أن یقول: یحبنا أهل البیت، فوالله ما شیعتنا الا من اتقی الله و اطاعه و ما کانوا یعرفون یا جابر الا بالتواضع و التخشع و الامانة ... و ما تنال ولایتنا الا بالعمل و الورع"؛الکافی، ج 2، ص 74، ح 3. "ای جابر! آیا کسی که خود را شیعه می‎پندارد کافی می‎داند که بگوید: ما اهل بیت را دوست داریم ؟ به خدا قسم شیعه ما نیست جز کسی که تقوای خدا را داشته و او را اطاعت نماید؛ و ای جابر! چنین کسانی شناخته نمی شوند مگر با تواضع و اظهار خشوع و امانت داری... و کسی به ولایت و دوستی ما نائل نمی شود، مگر با عمل و ورع".

بنابراین، شیعه واقعی کسی است که علاوه بر محبت اهل بیت و اعتقاد به امامت ائمه معصومین (ع) عملا در اخلاق و رفتار از آن حضرات پیروی کند.

و اصولا شیعه به پیرو بودن است. به کسی می‎توان گفت شیعه کامل، که در همه جهات مذکور پیرو و تابع اهل بیت (ع) باشد.

نشر مذهب با وسائل و زبان روز

(سؤال) چگونه باید مذهب شیعه را برای تمام مردم جهان معرفی نمود؟ آیا برای انطباق آن با شرایط زمان، پیشنهاد خاصی دارید؟ و چگونه باید با برخورد غرب با تمدن اسلامی برخورد نمود؟

جواب: شکی نیست که مذهب تشیع، از آن جا که متکی بر مبانی اعتقادی و عملی برگرفته از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است، اصولا مذهبی است غنی که عقل سلیم آن را تأیید می‎کند، ولکن متأسفانه چه بسا در طول ازمنه و در اثر معاشرت با فرهنگ ها و جوامع دیگر، بعضی از آرا و نظریات که غلوآمیز است و یا مطالبی که با عقل سلیم مخالفت دارد یا مبتنی بر روایات ضعیف می‎باشد در این مذهب وارد شده

ناوبری کتاب